STS-133 Discovery: Start opóźniony do 3 lutego 2011 roku

W piątek w Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston w Teksasie odbyła się kolejna konferencja prasowa w sprawie startu misji STS-133. Na konferencji przedstawiciele programu lotów promów kosmicznych poinformowali, że prom Discovery nie wystartuje wcześniej niż 3 lutego 2011 roku. Godzinę startu wstępnie wyznaczono na 01:34 czasu lokalnego (07:34 czasu polskiego). Okno startowe w tym okresie potrwa do 10 lutego.

NASA zamierza przeprowadzić serię kolejnych, dokładniejszych testów i inspekcji zbiornika zewnętrznego ET, z którego usterkami próbuje się uporać od kilku tygodni. Obawiano się przełożenia startu na następny rok. Dziś ten scenariusz się potwierdził.
Na konferencji poinformowano, że testy jakie przeprowadzono do tej pory nie są w pełni wystarczające, a dopuszczenie promu i załogi do startu 17 grudnia wiązałoby się z nadzwyczaj dużym ryzykiem. Nie poinformowano oficjalnie o konieczności przeprowadzenia operacji "rollbacku" zestawu startowego do hali montażowej VAB. Z powodu opóźnienia startu promu Discovery do 3 lutego, okienko startowe dla następnej misji - STS-134 Endeavour otwiera się dopiero 1 kwietnia 2011 roku (do tej pory planowano ten lot na ostatnie dni lutego).

Komentarze