STS-133 Discovery: Start przełożony do 24 lutego

Menadżerowie programu lotów promów kosmicznych poinformowali o kolejnym opóźnieniu startu promu kosmicznego Discovery w misji STS-133. Nowa data startu to NET (nie wcześniej niż) 24 lutego.
Powodem opóźnienia misji po raz kolejny jest konieczność wykonania dodatkowych prac przy zbiorniku zewnętrznym ET, na którym niedawno zlokalizowano kolejne pęknięte elementy. Do wczoraj plan prac przewidywał uporanie się z wszystkimi problemami ze zbiornikiem w ciągu kilku dni, następnie transport zestawu startowego na platformę startową 13 stycznia i wystrzelenie misji 3 lutego. Jak się okazało, zbiornik ET jet w gorszym stanie, niż technicy wcześniej sądzili i wymaga on dodatkowych napraw, które pierwotnie nie były brane pod uwagę. W związku z opóźnieniem startu misji STS-133, Discovery spędzi więcej czasu w hali montażowej VAB (Vehicle Assembly Building) - nie podano jeszcze oficjalnej daty rolloutu na stanowisko startowe. Odłożenie misji promu Discovery do 24 lutego powoduje także opóźnienie kolejnej misji wahadłowca - STS-134 Endeavour na ostatnie dni kwietnia. Możliwe (lub bardziej prawdopodobne), że pierwsza tegoroczna próba startu misji STS-133 nastąpi 27 lutego, a ten termin jest również brany pod uwagę.
Discovery pierwotnie miał wystartować na początku listopada. Z powodu problemów pogodowych i usterek technicznych zestawu startowego misja wciąż pozostaje uziemiona. NASA nie podała jeszcze oficjalnej godziny startu w dniu 24 lutego, można jednak przypuszczać, że będą to okolice godziny 23:00 czasu polskiego (z każdą kolejną dobą pora startu jest przyspieszana o około 25 minut - jako, że start 3 lutego miał nastąpić o 07:34 czasu polskiego, pora startu na dzień 24 lutego wypada około godziny 22:50; w dniu 27 lutego - około 21:35). Informacje oficjalne w tej kwestii pojawią się zapewne w ciągu kilkunastu najbliższych dni.

Komentarze