LIVE BLOG: STS-133 Discovery - Tankowanie zbiornika ET

Niniejszy blog na żywo jest aktualizowany co kilka minut. Aby móc odczytywać nowe informacje pojawiające się na nim, zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5) co kilka chwil. Aby dołączyć do dyskusji w specjalnym czacie z okazji startu misji STS-133 nie jest wymaga rejestracja na nim (możliwość dodawania swoich wypowiedzi z poziomu gościa).

17:10 Statek ATV-2 prawidłowo przycumował do ISS umożliwiając tym samym start promu Discovery w dniu dzisiejszym. Tankowanie zbiornika zewnętrznego ET zakończyło się planowo i nie przysporzyło żadnych problemów technicznych. Z tym pozytywnym nastawieniem kończy się pierwsza część dzisiejszej relacji na żywo. Główna część dzisiejszej relacji rozpocznie się już o godzinie 17:15.

Discovery gotowy do lotu! Tankowanie zakończone.

17:02 Panele słoneczne na pokładzie ISS rozłożone prawidłowo, cumowanie odbyło się prawidłowo. W tym czasie na stanowisku startowym LC-39A dokonywane są pierwsze inspekcje przez FIT (Final Inspection Team) pod zbiornikiem ET, zaś ekipa CloseOut Crew rozpoczyna przygotowywanie White Romm-u na platformie startowej na przybycie astronautów.

17:00 Kontakt! ATV-2 pomyślnie przycumował do stacji ISS! Oznacza to, że odliczanie do startu promu kosmicznego Discovery może być kontynuowane!

16:59 Minuta do dokowania. Separacja 5 metrów. ATV-2 dokuje prawidłowo, przed nami najważniejsze sekundy...

16:55 5 minut do dokowania ATV-2 do stacji kosmicznej. ATV-2 na ostatniej "prostej" przed portem cumowniczym stacji kosmicznej.16:51 ATV-2 w odległości kilkunastu metrów od ISS. Podchodzenie do ISS musi odbywać się z iście chirurgiczną precyzją.16:46 Dokowanie nieco się opóźni. Wszystkie systemu pracują poprawnie, dokowanie nastąpi około godziny 17:00.

16:38 Jesteśmy świadkami spektakularnych widoków podchodzącego statku ATV-2 do stacji ISS, poniżej widoczna Ziemia. ATV-2 wciąż cumuje poprawnie, wszystkie odczyty nominalne, nie zanotowano problemów technicznych.16:34 W tym samym czasie na Ziemi, w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego wiemy już, że tankowanie zbiornika ET jest praktycznie na ostatnim etapie. Ciekły wodór załadowany w 100%, obecnie trwa etap uzupełniania.

16:32 Kwadrans do planowanego dokowania ATV-2 do ISS. Wszystkie systemy statku działają poprawnie. Separacja 32 metry od ISS.

16:30 To krytyczne chwile przed dokowaniem. Jeśli cumowanie się powiedzie, można będzie kontynuować odliczanie do startu misji STS-133.  Z pokładu ATV-2 widać już węzeł cumowniczy na ISS.16:26 ATV-2 widoczne z ISS coraz lepiej. Obecnie separacja zmniejsza się coraz bardziej, podchodzie do stacji kosmicznej przebiega prawidłowo...

ATV-2 widoczny z pokładu ISS.

16:25 T -3 hours and holding. Odliczanie została planowo wstrzymane na 150 minut. Wznowienie odliczania nastąpi o godzinie 18:55 czasu polskiego.

16:20 5 minut do zatrzymania odliczania do startu promu Discovery. W tym samym czasie statek ATV-2 jest coraz bliżej stacji ISS, z którą ma się połączyć punktualnie o 16:47 czasu polskiego.

16:15 Rozpoczął się przekaz z Centrum Kontroli Lotów w Houston. Dokowanie statku ATV-2 za około 30 minut.16:10 Za moment rozpocznie się przekaz z dokowania statku ATV-2 do stacji ISS. Do dokowania pozostało coraz mniej czasu - jeżeli ATV-2 pomyślnie połączy się ze stacją kosmiczną, odliczanie do startu Discovery będzie kontynuowane. W przypadku niewielkich problemów uniemożliwiających dokowanie, ATV-2 zaczeka na orbicie parkingowej nieopodal ISS, a prom Discovery będzie mógł normalnie wystartować.

16:06 Za kilkanaście minut rozpocznie się końcowe uzupełnianie ciekłego wodoru w zbiorniku ET. Wciąż wszystko przebiega prawidłowo.

16:03 Jak powiedział Leinbach "Pogoda prezentuje się wspaniale. A prom - jak wiemy jest maszyną. Do samego końca nie będziemy wiedzieć, czy rzeczywiście start się powiedzie. Jak na razie wygląda na to, że wszystko przebiega zgodnie z planem". T -3h 19min i odliczmy...

15:55 30 minut do zatrzymania odliczania na 2,5 godziny. T -3h 30 minut, odliczamy nadal.

15:50 Gościem Allarda Beutela, komentatora tankowania ET jest Mike Leinbach, dyrektor startu promu Discovery. Jak mówi Leinbach, na razie nie stwierdzono jakichkolwiek trudności, GUCP pracuje poprawnie a odliczanie przebiega planowo. Można się domyślać, że Leinbach będzie jednym z częstszych gości komentatorów w telewizji NASA - to on wyda ostateczną decyzję go/no go dla startu.15:45 T -3h 39 minut, odliczanie trwa. Następna przerwa techniczna w odliczaniu zaplanowana jest o czasie T -3 godziny.

  Oficjalnyzegar w Centrum Kosmicznym Kennedy;ego. Niebawem ponownie zostanie zatrzymany...

15:35 Za około 50 minut powinno zakończyć się ładowanie do ET ciekłego wodoru.

15:30 Najnowsze raporty pogodowe mówią o wzroście szans ze względu na warunki meteorologiczne do 90%. 

15:24 Obecnie minęliśmy moment, w którym awaria GUCP na zbiorniku ET spowodowała odłożenie startu pierwotnie planowanego na listopad. Dziś GUCP działa bezawaryjnie.15:20 W tym czasie warto wiedzieć, że wiele od dzisiejszego startu Discovery zależy od dokowania statku ATV-2 do stacji kosmicznej ISS. ATV-2 został wyniesiony niemal tydzień temu na orbitę rakietą Ariane-5 i obecnie "goni" stację ISS. Dokowanie zaplanowane jest na godz. 16:47 czasu polskiego. W razie jego niepowodzenia, odliczanie do startu STS-133 zostanie przerwane.

15:16 Zbiornik ET jest napełniany ciekłym paliwem już niemal dwie godziny Jak dotąd nie zanotowano żadnych problemów technicznych, ładownaie cieklego wodoru i tlenu przeszło kilkanaście minut temu w "szybki" tryb napełniania zbiornika. Odliczanie trwa - T -4h 8 min...

15:06 Tankowanie zbiornika ET w toku. Tankowanie rozpoczęło się planowo o 13:25 czasu polskiego. 

15:03 O sposobach odbierania i oglądania telewizji NASA można poczytać pod poniższym linkiem. (link)

15:00 Nadszedł oczekiwany przez miłośników astronautyki dzień. Rozpoczyna się pierwsza część dzisiejszej relacji na żywo z odliczania do startu misji STS-133! Pierwsza część potrwa do godziny 17:15 i obejmie  krytyczne momenty procesu tankowania zbiornika zewnętrznego ET materiałami pędnymi, a także dokowanie statku kosmicznego ATV-2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Druga, główna część dzisiejszej relacji ze startu promu Discovery startuje o 17:15. Zachęcam do pozostania na witrynie życząc na dzisiejsze popołudnie i wieczór niesamowitych wrażeń Widzom i Czytelnikom!

Komentarze