LIVE LAUNCH BLOG: STS-133 - Ostatni start promu kosmicznego Discovery

Niniejszy blog na żywo jest aktualizowany co kilka minut. Aby móc odczytywać nowe informacje pojawiające się na nim, zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5) co kilka chwil. Aby dołączyć do dyskusji w specjalnym czacie z okazji startu misji STS-133 nie jest wymaga rejestracja na nim (możliwość dodawania swoich wypowiedzi z poziomu gościa). Wszystkie poniższe zdjęcia pochodzą z telewizji NASA.23:05 Misja STS-133 rozpoczęta. Na tym kończy się dzisiejsza relacja z pełnego napięcia, ostatniego w historii startu promu kosmicznego Discovery. Codzienne relacje z pokładu wahadłowca do 7 marca na Hawkeye Astro-Blog! Zapraszam!

23:02 Discovery dotarł na orbitę. ET odrzucony. Misja STS-133 właśnie się rozpoczęła, w wyjątkowo dramatycznym klimacie. Start, najniebezpieczniejszy etap lotu zakończony!

22:58 T +4 minuty. Lot przebiega poprawnie.

22:56 Poprawna separacja SRB!

22:53 Liftoff! Zapłon silników i start! Prom kosmiczny Discovery po raz ostatni w historii wzbija się w niebo rozpoczynając historyczną wyprawę! To początek końca ery wahadłowców!


22:48 Go dla startu! Odliczanie wznowione od czasu T -5 minut! Start o 22:53!

 22:45 T -5 minut! Problem wciąż jest. Odliczanie zatrzymane na 2 minuty 47 sekund. problem musi zostać rozwiązany.

22:41 T -9 minutes and counting! Finałowa sekwencja rozpoczęta!

22:40 Dwie minuty do rozpoczecia finałowego odlicznia. Mozliwe, że pomimo zgody do startu nie dojdzie.

22:35 GO FOR LAUNCH! Zgoda na start! Za moment rozpoczęcie finałowej sekwencji startowej.

22:30 Pojawił się problem z jednym komputerem  namierzającym trajektorie startującego promu ze wschodniego wybrzeża USA. Chwilowo jest czerwone światło, być może problem zostanie rozwiązany.

22:25 Wszystko wskazuje na to, że ostatni raz widzimy takie widoki w wykonaniu promu Discovery. Mike Mosses, menedżer programu STS za moment przeprowadzi głosowanie go/no go na start.
22:20 Pogoda daje zielone światło dla startu. Już tylko kilka minut dzieli nas od  finałowego głosowania.

22:15 Trwa ostatnia przerwa w odliczaniu. Dzisiejszy start będzie z pewnością historycznym wydarzeniem! Najstarszy, najbardziej eksploatowany prom kosmiczny wyruszy w swoją ostatnią kosmiczną podróż.

22:07 Na chwilę obecną wszystkie systemy są na "go".

22:00  W tym momencie - kilka informacji o przebiegu zdarzeń jakie nas czekają. W przypadku komunikatu "GO for Launch" a więc wydania zgody na start Discovery, o czasie T -9 minut rozpocznie sie finałowa sekwencja startowa. W tym momencie kontrolę nad odliczaniem przejmie Ground Launch Sequencer GLS. Na 7 minut 30 sekund przed startem White Room zostanie odsunięty od włazu promu, którym zaloga dostała się na pokład. Na 5 minut przed startem aktywowane zostaną systemy hydrauliczne APU wahadłowca. O  godz. 22:46 i 29 sekund nastąpi test sterowności lotek wahadłowca. O czasie T -3 minuty zakończą się testy
sterowności trzech głownych silników promu Discovery. Krótko po tym załoga otrzyma rozkaz zamknięcia osłon na swoich hełmach. W czasie T -2:30 ramię odprowadzające paliwo w stanie lotnym "beannie-cap"zostanie odsunięte od szczytuzbiornika zewnętrznego i ustawione w pozycji parkowej do startu (T -2 minuty) W tym czasie ciekly wodor osiągnie prawidłowe ciśnienie dla startu. Na 75 sekund przed startem uzbrojony zostanie wodny system tłumiący. W czasie T -31 sekund kontrolę nad wszystkimi funkcjami odliczania przejmie komputer GLS. Punkt T -20 to moment ustawienia dysz rakiet wspomagających SRB w pozycji prawidłowej do startu. Na 16 sekund przed startem nastąpi aktywacja wodnego systemu tłumiącego. Dzięki temu zostanie zminimalizowane efekt potężnego ryku silników i drgań wytwarzanych w chwili zapłonu. W 10 sekund przed startem uruchomione zostaną iskrowniki pod trzema silnikami głównymi, których zadaniem jest spalenie ewentualnych pozostałości po wodorze mogacym się ulotnić zbiornika paliwa. T -6 sekund - zapłon silników głównych. Pełna moc osiągną one na 4 sekundy przed startem. W czasie T -0
zaplanowanym na 22:50 nastapi zapłon rakiet wspomagających SRB - Discovery rozpocznie wznoszenie na orbitę.

9 sekund po stracie kontrole przejmie  Centrum Kontroli Lotów w Houston. Następnie nastąpi zmnijeszenie ciągu trzech głównych silników w czasie wznoszenia, w którym na prom dzialają największe opory aerodynamiczne powietrza. Zwiększenie ciągu nastapi w czasie T+1:10. Najgroźniejszy etap startu zakończy się w dwie minuty po starcie, kiedy to nastapi separacja rakiet wspomagających SRB.

21:56 T -9 minutes and holding. Rozpoczęła się ostatnia przerwa w odliczaniu. W czasie jej trwania zostanie wydana ostateczna decyzja po głosowaniu personelu NASA "go/no go for launch". Decyzja ta zapadanie około godz. 22:35.

21:46 W Centrum Kosmicznym Kennedy'ego zaczyna gromadzić się coraz więcej widzów. T -19 minut i odliczamy.21:45 T -20 minutes and counting! Odliczanie wznowione. Kolejna przerwa o czasie T -9 minut. Closeout Crew gotowy do opuszczenia LC-39A.21:35 T -20 minutes and holding. Odliczanie zatrzymane na 10 minut. W czasie tej przerwy technicznej Closeout Crew opuści stanowisko startowe LC-39A.

21:30 Za 5 minut oficjalne odliczanie zostanie zatrzymane przedostatni raz. W tym czasie dyrektor startu Mike Leinbach i oficer pogodowy NASA Kaithy Winters przeprowadzają jeden z ostatnich monitoringów pogody. Wciąż utrzymuje się ona na znakomitym poziomie.

21:25 T -30 minut. Za 10 minut zatrzymanie odliczania. Półtorej godziny do startu.

21:21 T -34 minuty i odliczamy. Zakończono test MEC (Master Events Controlers), czujników odpowiadających za wydawania komputerom pokładowym wahadłowca rozkazu zapłonu silników, separacji rakiet SRB i zbiornika zewnętrznego ET w czasie wznoszenia na orbitę.

21:15 T -40 minut i odliczamy. Trwają ostatnie przygotowania do zamknięcia White Room-u. Personel Closeout Crew gotowy do opuszczenia stanowiska startowego.

21:10 Testy szczelności zamknięcia włazu Discovery zakończone powodzeniem. Za 5 minut zamknięcie White Room-u.

21:06 Za 9 minut powinno nastąpić zamknięcie White Room-u. Zespół Closeout Crew opuści go chwile później.

21:03 T -51 minut i odliczanie kontynuowane. Trwają testy szczelności. Pogoda wciąż na "go" dla startu. Brak problemów technicznych.

20:56 Właz promu Discovery zamknięty. Za moment rozpoczną się testy szczelności zamknięcia.20:50 Dwie godziny do startu. Oficjalny zegar znajduje się w czasie T -1h 03 min... Zatrzymanie odliczania nastąpi w chwili T -20 minut.

20:42 Personel Closeout Crew przygotowuje się do opuszczenia White Room-u. Załoga całkowicie przygotowana do startu. Niebawem nastąpi zamknięcie głównego włazu Discovery, którym astronauci weszli na pokład orbitera. Discovery czeka...
20:39 Rozpoczynają się testy łączności całej załogi z Centrum Kontroli Startu.20:31 FIT poinformował, że w czasie inspekcji ET nie wykryto żadnych wycieków paliwa - to bardzo dobra informacja!

20:28 T -1h 24 minuty. Na pokładzie Discovery zajął miejsce ostatni członek załogi.Benjamin Drew.20:25 Nicole Stott przeprowadziła testy łączności, zakończyły się one poprawnie. Prawie cała załoga na pokładzie promu. 

20:10 Na pokładzie promu Discovery znajduje się już 5 z 6 astronautów. W tym momencie miejsce zajęła Nicole Stott.19:50 Dowódca dokonuje testów łączności z Centrum Kontroli Startu. Swoje miejsce zajął  także specjalista misji, Michael Barrat.

19:36 Lindsey zajął miejsce na pokładzie promu Discovery.19:32 Dowódca misji, Steve Lindsey jako pierwszy jest przygotowywany do wejścia na pokład.19:30 T -2h 24 min i odliczamy. Przygotowania do startu wykonywane są planowo. Do tej pory nie wykryto żadnych wycieków paliwa z ET.

19:27 Widzimy ujecia z flight-deck. Niebawem na tych miejscach zasiądzie załoga misji STS-133.19:20 Astronauci wjadą teraz windą na poziom White Room-u, w którym zostaną przygotowani przez zespół Closeuot Crew do wejścia na pokład promu Discovery.19:17 Załoga dotarła na stanowisko startowe LC-39A.19:10 Od kilku minut załoga jest transportowana na stanowisko startowe. Przejazd konwojem potrwa około 20-25 minut. Następnie rozpocznie się przygotowywanie astronautów do lotu w White Room i zajmowanie miejsc na pokładzie Discovery.
19:01 Astronauci ruszają do astrovanu, którym pojadą na stanowisko startowe. Ostatni kontakt z fotoreporterami i bliskimi. Konwój z załogą ruszył w stronę promu Discovery...

18:55 T -3 hours and counting! Odliczanie zostało wznowione.

18:50 Do startu pozostały dokładnie 4 godziny. Za 5 minut, od czasu T -3 hours zostanie wznowione odliczanie. FIT monitoruje zbiornik ET za pomocą wyspecjalizowanego sprzętu zdolnego wykryć najmniejsze anomalie.
18:38 Astronauta Stephen Bowen - zastąpi Tima Koprę, który uległ wypadkowi rowerowemu i nie może wziąć udziału w misji STS-133.18:36 Dowódca Steve Lindsey, ubrany już jest kompletnie w kombinezon ciśnieniowy. Na końcu astronautka Nicole Stott.

18:34 Niebawem przekaz z przygotowań astronautów do wyjazdu na stanowisko startowe.

18:25 Odliczanie wciąż wstrzymane o czasie T -3 hours. Po najnowszej analizie pogodowej szanse na start utrzymują się na poziomie 90%. Występuje nieznaczne zachmurzenie chmurami niskiego piętra. Ekipa FIT dokonuje inspekcji zbiornika ET, trwają również wciąż przygotowania w White Room. Pogoda w rejonach lądowisk awaryjnych na wypadek konieczności przerwania osiągania orbity także pozwala na start, wszystko zapowiada się idealnie.
18:15 Astronautka Nicole Stott opublikowała na Twitterze informację o rozpoczynającym się procesie  ubierania "w duże pomarańczowe skafandry". Stott podziękowała wszystkim za miłe słowa i poinformowała, że spróbuje coś dodać już orbity.

18:02 W White Room na platformie startowej znajduje się już także ekipa CloseOut Crew, która przygotowuje się do przyjęcia astronautów. Za około 20 minut załoga otrzyma jeden z finałowych raportów pogodowych.

 Discovery czeka na swój ostatni lot...

17:50 Na stanowisku startowym wciąż trwa inspekcja zbiornika zewnętrznego ET po dzisiejszym tankowaniu. Do tej pory nie wykryto niepokojących anomalii. Pogoda zapowiada się znakomicie.

17:46 Celem misji STS-133, której długość ustalono na 11 dni jest dostarczenie na pokład stacji kosmicznej ISS modulu ELC-4 (Express logistics Carrier 4), czyli palety zawierającej serię eksperymentów i cześci zapasowych dla stacji. Ponadto w ładowni promy znajduje się moduł PMM (Pernament Multipurpose Module), mający przechowywać części zamienne ISS, będzie więc pełnił m.in. funkcje magazynowo-logistyczne. To ostatnia amerykańska część stacji kosmicznej ISS. Ponadto na ISS zostanie dostarczony robot - Robonaut-2.

17:40 Start promu kosmicznego Discovery w misji STS-133 przewidziany jest na godz. 22:50 czasu polskiego. Do tej pory czeka nas 5 emocjonujących godzin odliczania. Obecnie oficjalny zegar zatrzymany jest o czasie T -3 hours and holding. Wznowienie odliczania nastąpi o 18:55. Do tej pory nie zanotowano żadnych problemów technicznych. Na pokładzie promu znajdzie się już niebawem 6 astronautów. Załoga składa się z wielu doświadczonych osób, których dowódcą będzie Steve Lindsey. Pilot em wahadłowca będzie Eric  Boe. Ponadto na pokładzie Discovery zasiądą specjaliści misji - Benjamin Drew, Stephen Bowen, Michael Barratt  i jedyna astronautka w tej misji - Nicole Stott.17:30 Rozpoczął się przekaz głównej transmisji NASA z odliczania do dzisiejszej misji Discovery.17:25 Za 5 minut powinna się rozpocząć główna transmisja telewizji NASA z finałowych przygotowań do dzisiejszego startu promu Discovery. 

17:20 Ekipa FIT (Final Inspection Team) dokonuje inspekcji zbiornika ET we wszystkich istotnych miejscach, aby sprawdzić, czy nie doszło do niechcianych wycieków paliwa czy osadzenia się nadmiernych ilości lodu. Tankowanie przebiegało bowiem w ekstremalnie niskich temperaturach.

17:17 O sposobach odbierania telewizji NASA można poczytać pod następującym linkiem: link

17:16 Krótko przed 17:00 zakończyło się tankowanie zbiornika ET - relacjonowane było ono pod poniższym linkiem (Link). W tym momencie na platformie startowej LC-39A ekipa FIT dokonuje inspekcji zbiornika ET po załadowaniu ciekłego paliwa.

17:15 Witam na rozpoczynającej się drugiej części dzisiejszej relacji. Tym razem, już w jej głównej części czeka nas finałowe odliczanie do startu misji STS-133. Najbardziej emocjonujące momenty przed rozpoczęciem ostatniej w historii misji promu kosmicznego Discovery przed nami. Zachęcam zatem do przyłączenia się w śledzeniu relacji i udziału w specjalnym czacie z okazji tego wydarzenia!

Komentarze