STS-133 Discovery: Próba startu w czwartek!

Podczas piątkowego posiedzenia FRR (Flight Readiness Review) w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Przylądku Canaveral na Florydzie, menadżerowie programu lotów promów kosmicznych zadeklarowali o gotowości do wystrzelenia misji STS-133 w planowanym czwartkowym terminie.


Po posiedzeniu FRR w czasie konferencji prasowej przedstawiciele NASA zapewnili również, że zbiornik zewnętrzny ET jest zdatny do startu i nie powinny wystąpić już żadne anomalie. Wykryto bowiem kilka peknięć podłużnic na zbiorniku, które mogły stanowić potencjalne zagrożenie dla misji. Wg informacji NASA takiego ryzyka w tym wypadku nie ma.

Discovery z sześcioosobową załogą będzie mógł wystartować w czwartek niezależnie od tego, czy operacja dokowania statku transportowego ATV-2 do stacji kosmicznej się powiedzie (dokowanie ATV-2 powinno nastąpić na około 6 godzin przed startem misji STS-133). Dotychczas informacje mówiły o przełożeniu startu Discovery w razie niepowodzenia dokowania ATV-2 do ISS, dziś już oficjalnie wiemy, że dokowanie ATV-2 nie będzie miało wpływu na ewentualne opóźnienie lotu Discovery. W razie niewielkich problemów z dokowaniem ATV-2 do ISS, NASA będzie na żywo toczyć rozmowy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA, aby rozwiązać ewentualną trudność i pozwolić misji STS-133 wystartować zgodnie z planem. W przypadku poważniejszych problemów z dokowaniem ATV-2, statek zostanie ustawiony na alternatywnej orbicie nieopodal stacji kosmicznej, a Discovery wystartuje w terminie.

Oficjalne odliczanie do startu od stanu T -43 godziny rozpocznie się w poniedziałek 21 lutego, o godzinie 21:00 czasu polskiego. Moment T -0, a więc zapłon rakiet wspomagających i start promu Discovery z misją STS-133 powinien nastąpić więc w czwartek 24 lutego, o godzinie 22:50 czasu polskiego (16:50 czasu lokalnego). Niebawem kolejne informacje dotyczące ostatniej misji promu Discovery.

Komentarze