STS-133 Discovery: Tydzień do startu

Już tylko 7 dni dzieli nas od ostatniego startu promu kosmicznego Discovery z sześcioosobową załogą do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Jak wynika z informacji NASA, menadżerowie i technicy wciąż celują w czwartek 24 lutego, na godzinę 22:50 czasu polskiego.


Możliwie jednak, że do startu dojdzie dobę później, w piątek 25 lutego. Te wątpliwości pojawiły się dwa dni temu, kiedy doszło do opóźnienia startu rakiety Ariane 5 ze statkiem ATV-2, który ma przycumować do stacji kosmicznej. Dopiero po jego zadokowaniu do ISS, prom Discovery będzie mógł wystartować. Rakieta Ariane 5 z ATV-2 wystartowała jednak pomyślnie wczoraj, po jednodniowym opóźnieniu, a statek ATV-2 zmierza już ku stacji kosmicznej. W związku z tym wciąż istnieje opcja wystrzelenia wahadłowca w pierwotnym czwartkowym terminie.

Więcej informacji poznamy zapewne jutro, na kiedy to w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie zaplanowano tradycyjne posiedzenie FRR (Flight Readines Review), na którym zapadną decyzje odnośnie przyszłotygodniowego startu misji STS-133.

W poniedziałek na pokładzie promu technicy NASA przygotowali i zainstalowali skafandry dla astronautów, w których przeprowadzane będą spacery kosmiczne w otwartej przestrzeni poza pokładem ISS. Dziś w Centrum Kosmicznym Johnsona  Houston astronauci misji STS-133 przygotowują się do wejścia w tzw. okres kwarantanny przedstartowej. W czasie jej trwania załoga nie będzie miała styczności  z innymi ludźmi w celu uniknięcia zarażenia się potencjalnymi wirusami, które mogłyby przyczynić się do niechcianego przesunięcia lotu lub dokonania ewentualnych zmian w załodze promu.

Jeżeli niebawem okaże się, że start misji STS-133 może się odbyć w najbliższy czwartek,  wówczas w poniedziałek 21 lutego około godziny 21:00 czasu polskiego rozpocząć się powinno oficjalne odliczanie do startu promu kosmicznego od stanu T-43h, które składa się z kilku przerw technicznych. Moment T-0, a więc chwila startu Discovery w misji STS-133 na chwilę obecną pozostaje zaplanowana na czwartek, na  godzinę 22:50 czasu polskiego. Więcej informacji pojawi się po jutrzejszym posiedzeniu FRR.

 Prom kosmiczny Discovery na stanowisku startowym LC-39A. W tle cienki sierp Księżyca w okolicach nowiu. (NASA)

Komentarze