STS-134 Endeavour: 11. dzień misji - ostatnia inspekcja osłony termicznej

Za nami już jedenaście z szesnastu planowanych dni misji STS-134. Flight Day 11 rozpoczął się dla astronautów promu Endeavour tuż przed godziną 02:00 czasu polskiego.

Na jedenasty dzień lotu harmonogram prac przewidywał wykonanie ostatniej inspekcji poszycia termicznego promu kosmicznego przed powtórnym powrotem do ziemskiej atmosfery. Tym razem Late Inspection miała miejsce nie po odcumowaniu wahadłowca od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, lecz kilka dni przed tą procedurą. Skanów osłony termicznej Endeavoura dokonano za pomocą OBSS (Orbiter Boom Sensor System), rozpoczynając od miejsc najbardziej narażonych na działanie wysokich temperatur w czasie schodzenia z orbity. 

Inspekcja płytek RCC ochraniających wahadłowiec została zakończona pomyślnie około godziny 08:10 czasu polskiego. Zgromadzone materiały zostaną przesłane na Ziemię, gdzie technicy NASA dokonają przeanalizowania stanu poszycia termicznego i wydaniu zgody na powrót do ziemskiej atmosfery. Po inspekcji wszystko wskazuje na to, że osłona termiczna jest w dobrym stanie, zdatna do wejścia promu w atmosferę ziemską.


Nagranie time-lapse ukazujące procedurę Late Inspection. Credit: NASA TV / Ronsmytheii

Komentarze