STS-134 Endeavour: 14. dzień misji - pożegnanie załóg i przygotowanie do odcumowania

Zakończył się już czternasty dzień misji STS-134. W minionym dniu astronauci promu Endeavour pożegnali się ze stałą załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dziś o godzinie 13:00 czasu polskiego miała miejsce tradycyjna ceremonia pożegnania załóg i podsumowanie dotychczasowych osiągnięć tej misji. Po wygłoszeniu podziękowań załoga Endeavoura przeszła na pokład wahadłowca po czym dokonano zamknięcia włazów łączących prom i stację kosmiczną. Po wykonaniu testów szczelności ustalono, że prom jest gotów do rozpoczęcia dwudniowego powrotu na Ziemię.

Podczas tej misji ma miejsce nieco inna sytuacja związana z procedurą odcumowania. Dotychczas ceremonia pożegnania załóg, zamykanie włazów, odcumowanie promu i wykonanie oblotu fly-around dookoła stacji ISS miały miejsce w czasie jednego dnia misji. Tym razem astronauci misji STS-134 udali się już na spoczynek, a samo oddokowanie będzie miało miejsce już podczas piętnastego dnia misji.

To ostatnie godziny w historii, w czasie których najmłodszy z floty wahadłowców NASA pozostaje połączony z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Zerwanie połączenia promu i ISS przewidziane jest na godzinę 05:55 czasu polskiego w poniedziałkowy poranek. Po odcumowaniu zostanie wykonany słynny oblot fly-around - tym razem również w inny niż zazwyczaj sposób. Tym samym tuż przed godziną 06:00 jutrzejszego poranka najmłodszy prom kosmiczny rozpocznie końcowy etap swojej pożegnalnej misji...

Poniżej rewelacyjne nagranie uwieczniające niektóre z elementów przygotowań przedstartowych misji STS-134 jak i zapis ostatniego startu promu Endeavour wykonany przez dziesiątki kamer, z niesamowitą ścieżką dźwiękową. Film bez wątpienia robi ogromne wrażenie!


STS-134 Ascent Imagery Highlights. Credit: NASA TV / ReelNASA

Komentarze