STS-135 Atlantis: Przygotowania przed przejazdem promu do VAB

Jednocześnie z rozpoczęciem oficjalnego odliczania do drugiej próby startu promu kosmicznego Endeavour w misji STS-134, w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie trwają gorące przygotowania do przejazdu wahadłowca Atlantis z hangaru serwisowego OPF-1 (Orbiter Proccesing Facility) do hali montażowej VAB, w której nastąpi połączenie całego zestawu startowego misji STS-135, tj. zbiornika zewnętrznego ET, dwóch silników wspomagających na paliwo stałe SRB i samego orbitera.

Opóźnienie misji STS-134 przyczyniło się również do odłożenia ostatniej misji programu promów kosmicznych. Start lotu STS-135, który dotąd planowany był na 28 czerwca został wyznaczony na bliżej nieokreślony jeszcze termin na początku lipca.

OPF-1 to miejsce w KSC, w którym wahadłowiec Atlantis przez minionych kilka miesięcy był przygotowywany do swojej pożegnalnej misji. W ramach minionych prac technicy m.in. wymierzyli środek ciężkości i dokonali zważenia całego promu kosmicznego. Kolejnym ważnym elementem przygotowań do startu będzie przetransportowanie promu do hali VAB. Procedura ta zaplanowana jest na wtorek, 17 maja. Do procedury nazywanej jako "rollover" dojdzie tylko i wyłącznie w przypadku pomyślnego startu misji STS-134 za dwa dni. Jeżeli Endeavour planowo rozpocznie w poniedziałek swoją ostatnią wyprawę w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, procedura przewozu wahadłowca Atlantis do hali montażowej VAB powinna się rozpocząć następnego dnia, około godziny 14:00 czasu polskiego. 

Po spędzeniu następnych kilku tygodni w hali montażowej VAB, w której nastąpi zespolenie wszystkich wspomnianych wcześniej elementów zestawu startowego, rollout, czyli wywóz promu na stanowisko startowe powinien się odbyć 31 maja z początkiem około godziny 20:00 czasu lokalnego, tj. 1 czerwca, godz. 02:00 czasu polskiego. Jak na ironię - w tym czasie powracać będzie na Ziemię prom kosmiczny Endeavour z kończącej się wyprawy STS-134. Jego przyziemienie zaplanowane jest na godzinę 02:32 czasu polskiego, a więc około 30 minut po rozpoczęciu wywożenia promu Atlantis na platformę startową!

- Jeżeli tak się stanie, będzie to bardzo, bardzo wyjątkowa dla nas noc! - powiedział Mike Leinbach, dyrektor startu misji STS-134. - Będziemy wywozić na stanowisko startowe prom Atlantis do ostatniej misji w historii programu jednocześnie oczekując kilkaset metrów dalej lądującego w mrokach promu Endeavour powracającego z jego ostatniej misji. To będzie niezapomniana noc!

Czeka nas zatem wyjątkowa noc. Wraz ze sprowadzaniem promu Endeavour na Ziemię odbywać się będzie ostatni rollout w historii programu STS - i to w bliskiej odległości od pasa startowego wyznaczonego dla lądującego Endeavoura. Oficjalna data startu promu kosmicznego Atlantis pozostaje jeszcze bliżej nieokreślona, wiadomo tylko iż będzie on prawdopodobnie wytyczony na drugi tydzień lipca.

AKTUALIZACJA (17.05/22:00)
O godzinie 14:03 prom kosmiczny Atlantis został przetransportowany z hangaru OPF-1 do hali montażowej VAB. Rollover rozpoczął się bez problemów technicznych. Po pokonaniu połowy dystansu do VAB procedura została wstrzymana na kilka godzin, by pracownicy NASA jak i przedstawiciele mediów mogli wykonać pamiątkowe fotografie z ostatniego takiego przejazdu. Z okazji tego wydarzenia na miejsce przybyła także czteroosobowa załoga ostatniego lotu programu promów kosmicznych. Przez następne tygodnie prom Atlantis będzie dalej przygotowywany do lotu STS-135.

Atlantis rozpoczyna swój ostatni rollover w stronę VAB. (NASA)
Prom w całości wytoczony już z hangaru OPF-1. (NASA)
Rollover trwa! (NASA)
...w stronę VAB. (NASA)
Przerwa na pamiątkowe zdjęcia. Pod wahadłowcem personel odpowiadający za przewóz promu do hali montażowej VAB. (NASA)
Czteroosobowa załoga misji STS-135 Atlantis. (NASA)
VAB już przed nami! (NASA)
Atlantis dotarł do hali montażowej VAB. (NASA)

Nagranie ukazujące w skrócie rollover promu kosmicznego Atlantis do VAB. Credit: NASA TV / SpaceVidsNet.

Komentarze