Mała renowacja i garść nowości na Hawkeye Astro-Blog

Ostatnie w historii lądowanie promu kosmicznego Endeavour nie było dzisiaj jedynym ważnym wydarzeniem na witrynie Hawkeye Astro-Blog. 1 czerwca zakończyły się prace modernizacyjne, które pierwotnie miały być o wiele tygodni krótsze niż plan przewidywał. W zamian za "niewyłączanie" bloga z obiegu internetowego, wdrażanie nowych funkcji ciągnęło się i ciągnęło, i już chciałem zawiesić plany rozbudowy. Po kilku tygodniach opóźnienia udało się jednak pomyślnie wszystko doprowadzić do samego końca i z początkiem czerwca udostępnić czytelnikom nieco bogatszą witrynę.

Do zawartości strony dodano zakładkę dotyczącą warunków pogodowych w kraju. To podpora każdego obserwatora, ale i tych, którzy śledzą rozwój zjawisk w atmosferze czekając na gwałtowne zjawiska pogodowe. Zamieszczone w tej podstronie mapy tworzone są w oparciu o modele meteorologiczne GFS i po kilkumiesięcznych testach jakie przeprowadziłem okazało się, że są one bardzo wiarygodne. Ich wysoką sprawdzalność można porównać do modeli numerycznych ICM, z których także bez strachu można korzystać. Pod względem przewidywalności zachmurzenia nieba, temperatury powietrza i opadów atmosferycznych, sprawdzalność tychże prognoz waha się nieustannie na poziomie 90%. To bardzo dobry wynik. Kolejnym elementem, który może ubarwić witrynę jest projekt galerii czytelników. Każdy, kto zechce podzielić się wynikami własnych foto-obserwacji astronomicznych (choć w okresie letnim zapewne i meteorologicznych) może nadsyłać swoje fotografie, po czym po publikacji zobaczy je szersza widownia. Jest to pierwszy projekt tego typu w ramach tego bloga, a jego funkcjonowanie uzależnione będzie od ilości czytelników, którzy będą mieli ochotę pokazać innym swoje zdjęcia. Nie mogę więc w tym momencie powiedzieć, czy jest to projekt stały czy okresowy - czas pokaże. W ramach większej funkcjonalności poszerzony został dział kontaktowy, z którego każdy czytelnik będzie mógł w pełni korzystać. Zwiększono także zasięg działalności serwisu poprzez dostępność dla użytkowników posiadających swoje konta w serwisach Facebook i Twitter. Korzystanie ze strony może stać się teraz łatwiejsze także dzięki wprowadzeniu narzędzi subskrypcji artykułów lub komentarzy do nich, choć usługa subskrypcji poprzez email za sprawą darmowego newslettera jest z pewnością większą wygodą dla czytelnika.

Działalność strony została zatem ponownie poszerzona, dla czytelników wprowadzono następne narzędzia ułatwiające korzystanie z serwisu, a sama witryna... no właśnie... zostaje oddana do korzystania w zmienionej szacie graficznej. Choć zmiany nie są aż tak rewolucyjne, to jednak mogą czynić stronę mniej lub bardziej przejrzystą. Dlatego też, wiedząc, że niektórym internautom wygodniej czyta się jasny tekst na ciemnym tle, w przeciwieństwie do innych którzy wolą tradycyjny tekst ciemny na jasnym tle, wprowadzono narzędzie pozwalające czytelnikowi bloga przejść z domyślnego wyglądu na wygląd alternatywny, z jasnym tłem. Nie oferuje on jednak pełnej funkcjonalności witryny, a jej zawartość ogranicza do wyświetlania listy najnowszych artykułów i ich samej treści

Zmienia się zatem sporo rzeczy, nie zmienia się jednak główna zawartość, związana z artykułami jakie staram się możliwie często publikować. Niekiedy mogą się trafiać kilkudniowe przestoje w publikacji, ale nie będę po prostu "pisać by pisać", na dodatek może z coraz niższym poziomem wypowiedzi. Mógłbym publikować wpisy każdego dnia, tylko po to by było codziennie coś do poczytania, ale po co? Jak miałbym pisać coś nieciekawego, to już lepiej nic nie pisać. Taką strategię objąłem od samego początku istnienia witryny i takiej też się będę trzymać. Za jej sprawą staram się publikować tylko to, co dla mnie ważne i tylko to, co może zainteresować czytelnika. Coraz częstsze odwiedziny i rosnąca liczba czytelników potwierdzają zasadność takiego działania.

Po kolejnych pracach modernizacyjnych w ręce czytelników oddaję odnowionego nieco i bogatszego w narzędzia bloga. Wierzę, że zmiany te uczynią witrynę jeszcze bardziej przejrzystą, do której każdy miłośnik tematyki jaką ona obejmuje będzie chętnie zaglądać.

Komentarze

  1. Przyłączam się do poprzednika! Dobrze, że ciągle się coś dzieje, jest ciekawie:)
    Krzysztofer :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"