Obłoki srebrzyste z 26.06: Fotorelacja z obserwacji + nagranie time-lapse

Wieczorem 26 czerwca m.in. z terenów Pomorza Gdańskiego możliwe było obserwowanie obłoków srebrzystych. W wielu miejscach właśnie wczoraj NLC pokazały się po raz pierwszy. Tczew załapał się na nie po raz trzeci. Ale dopiero po raz pierwszy ich efektowność była aż tak duża. Obłoki pokazały się już kilka minut po zachodzie Słońca, z czasem nabierając coraz efektowniejszych rozmiarów i kształtów. Około godziny 22:15 pokazały się nawet "żeberka", czyli fałdy w obłokach przypominające w lornetkach piaszczyste wydmy. Kwadrans później, kiedy niebo ściemniało nieco bardziej, obłoki stały się najpiękniejsze. Krótko po godzinie 23:00 ich rozpiętość była największa - rozciągały się na szerokość ponad 90 stopni, idealnie od horyzontu zachodniego niemal po północno-wschodni, ich wysokość zaś w najbardziej efektownym momencie sięgała 15-20 stopni. W aktualnym sezonie były to najwspanialsze NLC jakie widziałem. Kiedy "duchy na niebie" pokażą się następnym razem? Być może już najbliższej nocy!

Najpierw kilka fotografii uwieczniających obłoki srebrzyste nad Tczewem, a później kolejne już pokazywane na tej witrynie nagranie time-lapse.

DSLR Olymp. E420, ISO200, F6,4, eksp. 6 sek.
DSLR Olymp. E420, ISO200, F6,4, eksp. 6 sek.
DSLR Olymp. E420, ISO400, F6,4, eksp. 6 sek.
DSLR Olymp. E420, ISO400, F6,4, eksp. 6 sek.
DSLR Olymp. E420, ISO200, F6,4, eksp. 6 sek.
DSLR Olymp. E420, ISO400, F6,4, eksp. 6 sek.
DSLR Olymp. E420, ISO200, F6,4, eksp. 6 sek., kontrast zwiększony o 10%
Testowe ujęcie na tych samych parametrach co poprzednie, ukazujące NLC na bardzo krótkiej ekspozycji (1/60 sek.). Do tej pory tylko kilka razy udało mi się dostrzec  tak jasne obłoki srebrzyste, które matryca w aparacie wychwytywałaby na ekspozycjach krótszych niż 1/30 sekundy.
Pora na nagranie time-lapse, tym razem wykonywane o porze nocnej, ukazujące ruch NLC po niebie w ciągu 30 minut. Poza zmiennością kształtów obłoków NLC, na filmie dobrze uwidoczniła się zmiana barw nieba, ciemniejącego po zachodzie Słońca, które jednak nie robi się tak ciemne jak w miesiącach jesienno-zimowych. Tak na prawdę złota łuna po zachodzie Słońca nie znika już ani na moment w ciągu nocy. Jej przemieszczanie można obserwować od zachodu do wschodu Słońca, co potwierdza, że białe noce na północy kraju rozpoczęły się w najlepsze! W związku z tym, że kamera w aparacie nie radzi sobie najlepiej o porze nocnej, nagranie zostało nieco podrasowane aby zwiększyć ostrość i uwydatnić obłoki srebrzyste na niebie. Efekt 30 minutowego gromadzenia materiału można zobaczyć poniżej.



Teraz czekamy na kolejny pokaz w wykonaniu obłoków srebrzystych. Kto wie, może już najbliższej nocy?

Komentarze