STS-134 Endeavour: Wyniki sesji zdjęciowej już dostępne!

W nieco ponad tydzień po szczęśliwym ostatnim lądowaniu promu kosmicznego Endeavour, NASA udostępniła fotografie wykonane podczas historycznej sesji zdjęciowej, jaka miała miejsce podczas misji STS-134.

Sesja zdjęciowa uwieczniająca przycumowany prom kosmiczny do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z perspektywy pokładu rosyjskiego statku załogowego Sojuz pierwotnie planowana była w czasie trwania misji STS-133, realizowanej ostatni raz przez wahadłowiec Discovery. Do jej realizacji jednak nie doszło, co Rosjanie tłumaczyli możliwymi problemami z działaniem kapsuły Sojuz TMA-01M, a samą sesję opóźniono do czasu lotu STS-134. Następnie sesję odłożono w planach do lotu STS-135, po czym powrócono do misji STS-134, by nie czekać do samego końca na uwiecznienie orbitalnego domu astronautów, wybudowanego w zdecydowanej większości dzięki promom kosmicznym. Sesję zatwierdzono w czasie piątego dnia misji STS-134, a jej realizacja miała miejsce 4 dni później, kilkanaście minut po oddokowaniu statku Sojuz od stacji kosmicznej.

Sesja wykonywana była z pokładu rosyjskiego Sojuza. Jednak to nie rosyjska kapsuła lecz sama stacja ISS zmieniła swoją orientację na orbicie specjalnie do tego celu. Jej położenie zostało zmienione w taki sposób, by astronauci z pokładu statku Sojuz mogli sfotografować przycumowany prom kosmiczny Endeavour do stacji ISS pod innym kątem tak, by inżynierowie NASA mogli zobaczyć te części stacji kosmicznej, które od dawna nie były fotografowane - m.in. zakończenia wszystkich paneli słonecznych generujących elektryczność na pokładzie ISS jak i końca konstrukcji kratownicowej stacji kosmicznej.

Udostępnione przez NASA fotografie ukazują nam prom kosmiczny - symbol amerykańskich załogowych lotów kosmicznych realizowanych przez ostatnie 30 lat w ramach Programu Lotów Promów Kosmicznych, a także zakończone przedsięwzięcie realizowane dzięki połączeniu sił przez wiele narodów, jakim jest wybudowana już w stopniu całkowitym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS. Ostatni lot programu - STS-135 Atlantis nie przewiduje już bowiem żadnych spacerów kosmicznych, celem dalszej rozbudowy stacji.

Można więc rzec, że opublikowane zdjęcia mają ogromny wymiar historyczny. Fotografie ukazują ukończony już orbitalny dom astronautów, budowany od ostatnich 13 lat z przycumowanym promem kosmicznym Endeavour - symbolem historycznego programu, w ramach którego pozostała już tylko jedna, ostatnia misja.

Pełna galeria z tej wyjątkowej sesji zdjęciowej znajduje się pod tym linkiem. Na rozbudzenie apetytu, poniżej prezentacja kilku wybranych fotografii, po których kliknięciu ukaże się pełna rozdzielczość. Słowa są tu już zbędne - wystarczy patrzeć i zachwycać się tymi historycznymi widokami!

Komentarze

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"