STS-135 Atlantis: Posiedzenie FRR daje "GO!" na start 8 lipca

Wczoraj w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Florydzie odbyło się tradycyjne przed misją promu kosmicznego posiedzenie FRR (Flight Readiness Review). Podczas konferencji potwierdzono planowaną wcześniej datę startu, a także poinformowano o postępach przygotowań przedstartowych.

To był bardzo dokładny przegląd przygotowań do misji - powiedział Bill Gerstenmaier, asystent administratora NASA do spraw operacji kosmicznych. -Ten lot jest niezwykle istotny. Ładunek jaki zostanie dostarczony podczas tego lotu jest naprawdę ważny dla stacji kosmicznej. - dodał Gerstenmaier.

Atlantis jest w znakomitym stanie na stanowisku startowym - powiedział Mike Leinbach, dyrektor startu wahadłowca. - Cały nasz zespół jest optymistycznie nastawiony, pełen wiary że cały proces odliczania do startu przebiegnie pomyślnie. Mamy nadzieję, że start promu będziemy mogli przeprowadzić w zaplanowanym terminie 8 lipca, dokładnie tak jak przewiduje nasz plan.

Na konferencji poinformowano o niedawnych ćwiczeniach TCDT, które zakończyły się planowo, powrócono także na moment do kwestii zbiornika zewnętrznego ET, którego inspekcje przeprowadzono kilka dni wcześniej. Skany zbiornika nie wykazały żadnych niepokojących anomalii i tym samym potwierdzono, że zbiornik ET-138 jest w pełni sprawny i zdolny do lotu. Jako, że jest to ostatnia misja programu promów kosmicznych, inżynierowie NASA zdecydowali o zamontowaniu nowej kamery na konstrukcji zbiornika ET, która będzie zbierać materiał nie tylko z samego startu, ale również z jak to określił jeden z pracowników NASA "śmierci zbiornika", czyli mówiąc prosto - chwil, w czasie których zbiornik zacznie się spalać w ziemskiej atmosferze. W tym celu dokonano niezbędnych modyfikacji konstrukcji zbiornika zewnętrznego.

Za sprawą próbnego tankowania ET, jakie miało miejsce kilkanaście dni temu wykryto nieszczelność zaworu paliwa w jednym z trzech głównych silników promu Atlantis. Gdyby nie przeprowadzono próbnego tankowania zbiornika zewnętrznego, usterka nie zostałaby wykryta. W rezultacie istniała by możliwość wstrzymania startu podczas pierwszej próby w dniu 8 lipca. Dzięki testowemu tankowaniu można było spróbować zapobiec takiemu scenariuszowi. Technicy NASA dokonali wymiany niezbędnych elementów w silniku głównym SSME-3 dzięki czemu ryzyko powtórki z próbnego tankowania ET jest już mało prawdopodobne podczas prawdziwej próby startu.

W dzisiejszym dniu nastąpi zamknięcie drzwi ładowni promu Atlantis i ostateczne przygotowanie jej do startu. Przybycie załogi do Centrum Kosmicznego Kennedy'ego spodziewane jest w Dzień Niepodległości USA, 4 lipca. Dzień później o godzinie 19:00 czasu polskiego rozpocząć się powinno oficjalne odliczanie do startu od stanu T -43 hours.

Po posiedzeniu FRR start ostatniej misji promu kosmicznego jest oficjalnie zaplanowany w piątek 8 lipca, o godz. 17:26 czasu polskiego.

Nagranie posiedzenia FRR dla misji STS-135. Credit: NASA TV

Komentarze