LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - 10. dzień misji

Niniejszy wpis jest aktualizowany z upływem dnia. Aby śledzić nowe informacje zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.


20:30 W tym momencie dobiegł końca Flight Day 10. Astronauci udali się na ośmiogodzinny spoczynek, by jutro rozpocząć jedenasty dzień misji, będący ostatnim pełnym dniem części wspólnej misji. Specjalna relacja  z przebiegu Flight Day 11 od godz. 14:30!

18:36 O godz. 20:30 zaplanowany jest Mission Status Briefing, czyli kolejna konferencja omawiająca status prac na orbicie. Poprzednim razem spotkanie z mediami menadżerowie misji odwołali z prostego powodu - lot realizowany jest niezwykle sprawnie przez co pracownicy NASA nie mieli nic nowego mediom do przekazania.

17:34 Dziesiąty dzień misji promu astronauci zakończą o godz. 20:29 czasu polskiego. Z każdym kolejnym dniem pora pobudki i snu przesuwa się w czasie o około 30 minut.

15:49 Astronauci misji STS-135 mają obecnie nieco wolnego czasu dla siebie. Po zrealizowanych w całości  pracach transferowych, główne zadanie lotu można uznać za wykonane. Do najważniejszych etapów misji, jakie jeszcze trzeba będzie zrealizować to deinstalacja MPLM Rafaello i umieszczenie go w ładowni Atlantisa, fly-around dookoła stacji kosmicznej, inspekcja osłony termicznej wahadłowca po zakończeniu części wspólnej misji - okresu, w którym prom jest zadokowany do ISS i przetestowaniu systemów odpowiadających podczas deorbitacji i wchodzenia w atmosferę ziemską (w środę) przed zaplanowanym na czwartek lądowaniem w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego na Przylądku Canaveral.

13:34 Już za około 26 godzin powinna nastąpić ceremonia pożegnania załóg promu Atlantis i stacji ISS, wraz z zamknięciem włazów pomiędzy orbiterem a stacją kosmiczną. Ceremonia pożegnania powinna zacząć się jutro około godz. 15:20 czasu polskiego.

12:51 Deinstalacja modułu MPLM Rafaello nastąpi jutro w godzinach południowych czasu polskiego. Jutrzejszy dzień będzie także ostatnim pełnym dniem, podczas którego do stacji kosmicznej zadokowany będzie prom kosmiczny. Procedura ostatniego w historii odcumowania wahadłowca od ISS zaplanowana jest na dwunasty dzień lotu, tj. we wtorek o godz. 08:28 czasu polskiego. O godz. 09:27 powinien rozpocząć się ostatni w historii oblot promu dookoła stacji kosmicznej znany jako "fly-around", po zakończeniu którego dystans między orbiterem a ISS zacznie już na zawsze maleć.

12:46 Zakończyło się edukacyjne wydarzenie misji, jakim była rozmowa astronautów z dziećmi zadającymi pytania związane z astronautyką. Tego typu atrakcje miały także miejsce podczas poprzednich lotów programu promów kosmicznych w celu budzenia zainteresowania młodego pokolenia astronautyką i naukami  ściśle z nią powiązanymi.

12:19 Podczas ostatnich dni, astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kolejny raz byli świadkami zorzy polarnej nad Ziemią. Szczęśliwie także i tym razem udało się to zjawisko uwiecznić na zdjęciach.12:07 Po zakończeniu Flight Day 9 wykonane prace transferowe przekroczyły 90%. Obecnie trwa instalacja modułów CPA (Control Panel Assembly), oznaczająca pełne zakończenie prac transferowych. Główne zadanie ostatniej misji programu promów kosmicznych zostało właśnie zakończone!

12:00 Rozpoczyna się relacja z dziesiątego dnia misji STS-135! Już dziś zakończenie prac transferowych i pierwsze przygotowania do jutrzejszego demontażu MPLM z obecnego położenia na konstrukcji stacji kosmicznej. Po sprawnej realizacji misji prace astronautów wykonywane są nieustannie z lekkim wyprzedzeniem, dzięki czemu lot przebiega niezwykle sprawnie!

Komentarze