LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - 3. dzień misji - ostatnie dokowanie promu kosmicznego do stacji ISS

Niniejszy blog na żywo jest aktualizowany na bieżąco. Aby odczytywać nowe informacje zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Wszystkie zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.21:15 W tym miejscu kończy się dzisiejsza relacja z głównych zadań przewidzianych na Flight Day 3. Początek relacji z przebiegu czwartego dnia lotu jutro około godziny 10:30, a w niej m.in. wyjęcie modułu MPLM Rafaello z ładowni wahadłowca Atlantis i zainstalowanie go na odpowiednim miejscu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wiele nas czeka podczas czwartego dnia ostatniego lotu promu kosmicznego w historii!

21:10 OBSS umieszczone na odpowiednim miejscu.

20:52 Manipulator stacji kosmicznej Canadarm2 przechwycił już OBSS z ładowni Atlantisa i przekazuje je manipulatorowi Canadarm wahadłowca.
20:22 Na konferencji poinformowano o bezproblemowej realizacji misji STS-135. Nie ma żadnych opóźnień w zaplanowanych pracach. Od jutra większość zadań skupiać się będzie na transferach materiałów dostarczonych na ISS i przygotowaniach do pierwszego i zarazem jedynego spaceru kosmicznego tej misji. Będzie on wyjątkowym wydarzeniem - w przestrzeń kosmiczną wyjdą astronauci nie z promu Atlantis, lecz ci stanowiący skład stałej załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spacer kosmiczny nastąpi w czasie piątego dnia misji. Poinformowano o awarii jednego z pięciu komputerów GPC, do której doszło w czasie aktywacji systemów istotnych podczas procedury dokowania do stacji kosmicznej. Przy awarii nawet dwóch komputerów można realizować misję poprawnie, więc problem ten nie jest na razie traktowany jako utrudnienie w przeprowadzeniu misji.

Jeszcze jednym istotnym wydarzeniem jakie załoga musi dziś zrealizować jest wyjęcie OBSS (Orbiter Boom Sensor System) z aktualnego miejsca w ładowni promu Atlantis, które blokowałoby moduł MPLM Rafaello w czasie jego wyjmowania podczas Flight Day 4.

19:30 Rozpoczyna się Mission Status Briefing.

19:19 Konferencja prasowa rozpocznie się o godz. 19:30 czasu polskiego.

18:53 Historyczna chwila! Następuje otwarcie włazów Atlantisa i powitanie na ISS ostatniej w dziejach załogi promu kosmicznego! Astronauci są witani przez stałych członków Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Witamy na pokładzie!

18:39 Włazy otwarte. Niebawem powitanie astronautów Atlantisa na pokładzie ISS.

18:24 GO FOR HATCH OPENING! Zgoda na otwarcie włazów promu Atlantis! Dzięki sprawnemu przeprowadzeniu testów szczelności Houston wydało zgodę na przyspieszenie procedury przejścia na pokład ISS!

18:16 Okazuje się, że otwarcie włazów między wahadłowcem a stacją kosmiczną może nastąpić już w ciągu 30 minut!

18:08 Atlantis i stacja kosmiczna ponownie wkraczają w strefę nocy orbitalnej. Takie zjawisko zachodzi co 45 minut, a wciągu całej doby astronauci mogą podziwiać 16 wschodów i zachodów Słońca.


17:52 Na godz. 19:30 CET zaplanowany jest Mission Status Briefing omawiający postęp prac astronautów na orbicie. Transmisja na żywo w telewizji NASA.

17:47 Dokonano zmiany orientacji kompleksu "prom-ISS" w kierunku ruchu po orbicie. Dzięki takiemu manewrowi, osłona termiczna promu kosmicznego na czele z podwoziem stanowiącym największa powierzchnię z płytkami termoizolacyjnymi, nie będzie narażona w dużym stopniu na uderzenia mikrometeorów i kosmicznych śmieci.

17:39 Nagranie z ostatniego w historii manewru RPM można obejrzeć pod tym linkiem, z kolei nagranie ostatniego dokowania promu do ISS w tym miejscu.

17:32 Dzisiejsze dokowanie do ISS było 37. i ostatnim takim wydarzeniem w ramach programu Lotów Promów Kosmicznych. Atlantis tym samym odwiedził stację kosmiczną już po raz dwunasty.

17:25 Sprawdzanie szczelności połączenia między wahadłowcem a stacją kosmiczną potrwa jeszcze około półtorej godziny. Na godzinę 19:16 czasu polskiego przewidziane jest otwarcie włazów promu kosmicznego i początek ceremonii powitania załogi misji STS-135 na pokładzie ISS.

17:21 Nastąpiło uruchomienie systemów i blokujących węzły cumownicze.

17:17 W tym momencie widzimy ładownię promu Atlantis a w niej główny ładunek tej misji - moduł Rafaello, który umożliwi stacji kosmicznej dalsze funkcjonowanie na orbicie.

MPLM Rafaello w ładowni Atlantisa. 
17:11 Rozpoczyna się sprawdzanie szczelności połączenia. Potrwa ono kilkadziesiąt minut, zanim astronauci misji STS-135 wejdą na pokład stacji kosmicznej. W tym czasie Atlantis i ISS czeka niebawem kolejny wschód Słońca na orbicie.

Niebawem wschód Słońca na orbicie...
Widoczny dziób wahadłowca. Atlantis już połączony z ISS!
17:09 Atlantis po raz ostatni połączył się z pokładem stacji ISS o godz. 17:07 czasu polskiego, przelatując nad Nową Zelandią.

17:07 KONTAKT! Prom kosmiczny ostatni raz w historii przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS!

17:05 Dystans 15 stóp. To już ostatnie metry przed przycumowaniem!

17:04 Dystans 20 stóp.

17:02 Atlantis zbliża się do ISS z prędkością około 0,15 stopy na sekundę. Dystans 34 stopy.

17:00 Centrum Kontroli Lotów w Houston poinformowało iż dokowanie opóźni się o 8 minut - w tym momencie szacowany czas dokowania do 17:15 czasu polskiego. Dystans 50 stóp.

16:52 Już tylko 15 minut dzieli nas od planowanego dokowania.

Zbliżenie na węzeł cumowniczy stacji ISS. Dystans około 30 metrów.
16:49 Dokowanie Atlantisa zaplanowane jest na godz. 17:07 CET. Dystans około 150 stóp.

16:43 Dystans 200 stóp.

16:41 Atlantis rozpoczyna ostatnie pochodzenie do ISS. Dystans 215 stóp.


16:36 Dokowanie nastąpi jak zwykle w czasie nocy orbitalnej. 3 minuty do zachodu Słońca na orbicie. Separacja 340 stóp.
Mozaika z finałowego manewru RPM w historii (na podstawie materiałów telewizji NASA)
16:34 GO FOR FINAL DOCKING! Zgoda na ostatnie dokowanie promu kosmicznego do ISS w historii!

16:31 Trwa ostatnie głosowanie personelu NASA w celu wydania zgody na dokowanie promu Atlantis do ISS.

16:22 Około 45 minut do finałowego dokowania promu kosmicznego do ISS.

16:15 Manewr RPM, ostatni taki manewr w dziejach programu wahadłowców zakończony! Jednak to nie koniec emocji! Już teraz rozpocznie się finałowe podchodzenia Atlantisa do stacji kosmicznej. Procedura ta wymaga iście chirurgicznej precyzji!

16:11 Rozpoczyna się druga połowa manewru RPM.


16:10 Start photos! Astronauci ISS mają 93 sekundy na sfotografowanie poszycia termicznego Atlantisa.

16:06 Ostatni w historii manewr RPM rozpoczyna się! Potrwa on 9 minut.16:02 Prom ustawiany jest w odpowiedniej odległości i pozycji względem ISS by manewr RPM został rozpoczęty we właściwej konfiguracji obu obiektów.

16:00 Stacja ISS wyraźnie bliższa. Około 7 minut do początku manewru RPM.


15:53 Atlantis jest już świetnie widoczny z pokładu stacji kosmicznej. Niebawem ostatni w dziejach manewr RPM w wykonaniu promu kosmicznego!15:51 GO FOR FINAL RPM! Houston wydało zgodę na manewr RPM!

15:49 Ostatni manewr korekcyjny naprowadzający Atlantisa na właściwą trajektorię poprawny.

15:46 Trwa głosowanie personelu Centrum Kontroli lotów w sprawie wydania zgody na rozpoczęcie manewru RPM w odległości około 600 stóp od ISS.

15:44 Dystans promu Atlantis do ISS wynosi już tylko 4700 stóp. Prom zbliża się do stacji kosmicznej z prędkością 7 stóp na sekundę.

15:42 W tej chwili widzimy coraz bliżej znajdującą się stację kosmiczną z kamery umieszczonej w systemie dokowania promu kosmicznego.


15:40 Następne odpalenie silniczków manewrowych wahadłowca powinno nastąpić za 9 minut. W tym momencie prom i stację kosmiczną dzieli dystans około 2 km.

15:39 Słynny manewr RPM, polegający na obrocie wahadłowca wokół własnej osi o 360 stopni wprowadzono w harmonogram wszystkich lotów promów kosmicznych do ISS po katastrofie Columbii w 2003 roku. Załoga ISS sfotografuje poszycie wahadłowca podczas manewru w celu dokonania analizy stanu poszycia termicznego promu kosmicznego.

15:36 Dzisiejsze dokowanie będzie 12. dokowaniem dla promu Atlantis i 37. w historii programu STS. Następują końcowe przygotowania przed manewrem RPM.

15:33 Ostatnie w dziejach cumowanie wahadłowca do ISS nastąpi nad Nową Zelandią.

15:31 Początek manewru RMP przewidywany jest na godzinę 16:06. Obecnie załoga promu i stacji kosmicznej nawiązała już kontakt wzrokowy. Wcześniej przeprowadzono serię manewrów które zbliżyły wahadłowiec do ISS. Dokowanie powinno nastąpić o godz. 17:07.

15:30 Rozpoczyna się specjalna relacja z trzeciego dnia misji STS-135! Już niebawem początek emocjonujących wydarzeń, wśród nich słynny manewr RPM i ostatnie w historii dokowanie promu kosmicznego do stacji ISS!

Komentarze