LIVE BLOG: STS-135 Atlantis - 5. dzień misji - spacer kosmiczny

Niniejszy wpis zostanie kilkukrotnie zaktualizowany wraz z rozwojem wydarzeń. Aby odczytywać nowe informacje zalecane jest odświeżanie witryny (klawisz F5). Zdjęcia pochodzą z przekazu telewizji NASA.22:00 W tym miejscu kończy się relacja z przebiegu piątego dnia misji i jedynego w tym locie spaceru kosmicznego. Spaceru realizowanego ostatni raz podczas misji programu promów kosmicznych. Spaceru, który umożliwi funkcjonowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na dalsze lata. Orbitalny dom dla astronautów, wybudowany w znacznej mierze przez wahadłowce jest już całkowicie ukończony. Rozbudowa stacji ISS dobiegła końca a wraz z nią zbliża się kres pojazdów, dzięki którym powstawała. Trzynaście lat budowania orbitalnej stacji kosmicznej podczas 37-miu lotów promów kosmicznych do niej dobiegło końca. Specjalna relacja z szóstego dnia lotu jutro od godz. 14:30!

21:50 Astronauci Fossum i Garan zakończyli spacer i znajdują się już w śluzie Quest.

21:22 6 godzin spaceru za nami!

21:03 Zainstalowana cieplna osłona pod PMA nr 3 pod modułem Tranquility działa poprawnie. Zanotowano już spadek temperatury.

20:51 Ostatnie zadanie przewidziane na dzisiejszy spacer kosmiczny jest już realizowane. Możliwe, że spacer zostanie nieco skrócony, jednak oficjalnych potwierdzeń wciąż nie ma.

20:22 Mija piąta godzina prac astronautów w otwartej przestrzeni kosmicznej. Na razie nie poinformowano o konieczności wydłużenia spaceru kosmicznego lub jego skróceniu.

19:49 Instalacja ORME (Optical Reflector Materials Experiment) kompletna.

19:22 Mijają 4 godziny trwania spaceru kosmicznego.

19:09 RRM (Robotic Refueling Mission) zainstalowany pomyślnie na ISS.

18:53 Trzy i pół godziny spaceru kosmicznego za nami. Przewiduje się, że prace astronautów poza ISS potrwają łącznie około 6,5 godziny.

18:51 Ron Garan kończy prace przy ładowni. Jest on ostatnim w historii astronautą, który odbywał spacer kosmiczny pracując w ładowni promu kosmicznego.

18:30 Fossum kieruje się w stronę modułu Dextre.

17:52 Kompleks Atlantis-ISS ponownie wstępuje w strefę nocy orbitalanej.

17:49 Wraz z zakończeniem procedury przytwierdzania pompy w ładowni Atlantisa, astronauci rozpoczynają kolejne zadania przewidziane na dzisiejszy spacer kosmiczny. Ron Garan opuści swoje dotychczasowe miejsce na końcowej części manipulatora stacji kosmicznej, z kolei Mike Fossum zajmie jego miejsce by dokonać ręcznej instalacji kolejnego ładunku.

17:41 Oficjalnie o godzinie 17:34 uszkodzona pompa amoniaku została przytwierdzona w ładowni promu kosmicznego. Po ustaleniu stabilności połączenia z elementami ładowni, ustalono iż operacja jest zakończona. Pompa ta powróci na Ziemię w celu ustalenia przyczyny awarii do jakiej doszło 31 lipca ubiegłego roku.

17:24 Dwójka astronautów kontynuuje instalację pompy w ładowni Atlantisa.


17:22 Już dwie godziny spaceru kosmicznego za nami!

17:16 Mike Fassom przemieszcza się w stronę Atlantisa, by pomóc Garanowi przy instalacji pompy w ładowni promu.

17:14 Uszkodzona pompa amoniaku jest już przygotowywana do instalacji w ładowni promu kosmicznego.


17:09 Garan jest już przy ładowni Atlantisa. Niebawem przymocuje on uszkodzą pompę w jej wnętrzu.


17:01 Jesteśmy świadkami spektakularnej operacji - astronauta Garan umieszczony na manipulatorze stacji ISS trzyma w rękach blisko 400 kg ładunek który złoży za moment w ładowni wahadłowca. Manipulator wciąż jest operowany przez Hurleya i Magnus.

W centrum kadru na tle Ziemi na manipulatorze stacji ISS astronauta Garan trzyma w rękach uszkodzą pompę o wadze ponad 370 kg!


16:56 Ron Garan dokonuje obrotu trzymanej w rękach uszkodzonej pompy przed prawidłowym jej ułożeniem w ładowni Atlantisa. Pompa ta ważny ponad 370 kg! Nastąpił kolejny wschód Słońca na orbicie.


16:40 Garan trzyma w rękach pompę amoniaku, którą usuwa z platformy ECP nr 2. Niebawem znajdujący się na manipulatorze Canadaram2 Garan zostanie odsunięty od obecnego położenia za sprawą Douga Harleya i Sandy Magnus, operujących zrobotyzowanym ramieniem stacji kosmicznej.

16:36 Fossum dokonuje odkręcania śrub mocujących uszkodzą pompę do platformy. Pierwsza podstawowa śruba została już odkręcona.

16:30 Ramię stacji kosmicznej jest obecnie pod kontrolą dwójki astronautów misji STS-135, pilota Douga Hurley'a i Sandy Magnus. Operują oni manipulatorem tak, by znajdujący się na nim Ron Garan zdołał ręcznie uchwycić uszkodzoną pompę i poprowadzić ją w odpowiednie miejsce.


16:22 Mija godzina od początku spaceru kosmicznego. Stacja kosmiczna ponownie wkracza w swoim ruchu po orbicie w strefę orbitalnej nocy. Kolejny wschód Słońca astronauci doświadczą za około 45 minut.

16:19 Pompa, która uległa awarii 31 lipca 2010 roku zostanie dziś zdjęta z obecnego miejsca na konstrukcji ISS i zostanie przeniesiona i zainstalowana w ładowni Atlantisa. NASA do dziś nie wie co było przyczyną usterki i chce organoleptycznie dojść do przyczyny awarii pracując na uszkodzonej pompie, którą Atlantis przywiezie na Ziemię.

16:14 Manipulator ISS obsługiwany jest przez pilota misji STS-135 Douga Hurley'a. Hurley operuje ramieniem stacji z modułu obserwacyjnego Cupola, dostarczonego przez prom Endeavour podczas misji STS-130.

16:00 ISS i Atlantis przelatują obecnie nad Europą. Spacerowicze przystępują do swoich zadań. Garan pracuje przy manipulatorze Canadarm2 stacji kosmicznej, z kolei Fassum dokonuje rozłożenia torby zawierającej zestaw narzędzi niezbędnych przy deinstalacji niesprawnej pompy.

15:41 To już siódmy spacer kosmiczny dla Mike'a Fossuma. Poprzednio brał on udział w trzech spacerach kosmicznych podczas misji STS-121/RTF-2, która była lotem zamykającym program "Powrót do Latania" po katastrofie promu kosmicznego Columbia w 2003 roku. Następne trzy spacery odbył także w czasie jednej misji STS-124, również realizowanej tak jak i STS-121 przez wahadłowiec Discovery. Łącznie do czasu dzisiejszego spaceru Fassom spędził 42 godziny i 1 minutę w otwartej przestrzeni kosmicznej.

15:36 Drugi astronauta biorący udział w EVA-1, Ron Garan także opuścił już pokład ISS.


15:34 Dzisiejszy spacer kosmiczny rozpoczęty został 38 minut później niż przewidywał to plan lotu. Jednocześnie nie stwierdza się problemów technicznych.

15:23 Spacer kosmiczny rozpoczęty oficjalnie o godzinie 15:22 czasu polskiego. Kompleks Atlantis-ISS wychodzi ze strefy nocy orbitalnej.

15:19 Widzimy ujęcie z kamery Mike'a Fossuma, pierwszego z dwóch dzisiejszych "spacerowiczów". Niebawem dokona on otwarcia śluzy Quest.15:17 Zgoda na otwarcie śluzy Quest!


15:07 Trwa obniżanie ciśnienia w śluzie Quest, w której dwójka astronautów czeka na jej otwarcie. Jednocześnie kończy się sprawdzanie szczelności skafandrów.

14:50 Celem dzisiejszego spaceru kosmicznego jest przeniesienie do ładowni promu Atlantis uszkodzonego modułu pompy chłodziwa. 31 lipca 2010 roku pompa ta uległa awarii, co spowodowało konieczność zrealizowania kilku spacerów kosmicznych przez ówczesnych astronautów przebywających na stacji kosmicznej. Drugie zadanie spaceru EVA-1 to przygotowanie kilku modułów i części stacji kosmicznej do funkcjonowania po wycofaniu promów kosmicznych z eksploatacji.

14:47 Warto wiedzieć, iż pierwotny plan misji nie przewidywał spaceru kosmicznego, realizowanego w ramach ostatniej misji promu kosmicznego.

14:41 Około dwie godziny temu spacerowicze ubrali się w odpowiednie skafandry, w których pracować będą w otwartej przestrzeni kosmicznej. Następnie organizmy astronautów zostały przystosowane do pracy w warunkach panujących na zewnątrz ISS. Z ich krwi usunięto niemal 100% azotu, po czym przeszli oni do śluzy Quest. Następnym krokiem będzie już tylko wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną.

14:39 W spacerze kosmicznym wezmą udział astronauci Mike Fossum i Ron Garan, stanowiący skład stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Ich pobyt w przestrzeni kosmicznej jest związany z realizacją misji 28. Ekspedycji na ISS.

14:36 Ze względu na opóźnienia w realizacji misji, spacer kosmiczny rozpocznie się 30 minut później. Początek wyjścia załogi poza ISS spodziewany jest kilkanaście minut po godzinie 15:00 czasu polskiego.

14:30 Rozpoczyna się specjalna relacja z przebiegu piątego dnia misji STS-135. Już niebawem jedyny spacer kosmiczny (EVA-1) realizowany w tym locie. Początek prac astronautów poza pokładem ISS około 14:40!

Komentarze