STS-135 Atlantis: L -2 dni - status odliczania

Do pierwszej próby startu ostatniej misji programu promów kosmicznych pozostały 2 dni. O godzinie 11:00 czasu polskiego rozpoczęła się pierwsza przerwa techniczna w odliczaniu o czasie T -27 hours. Wznowienie odliczania nastąpiło o godz. 15:00 i będzie ono kontynuowane do czasu T -19 hours o godzinie 23:00.

Dzisiejszego dnia o godzinie 17:30 w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego miała miejsce kolejna konferencja personelu NASA z mediami -  tym razem omawiająca status prac wykonywanych już podczas oficjalnego odliczania. W posiedzeniu wzięli udział Mike Mosses, jeden z głównych menadżerów programu promów kosmicznych, Mike Leinbach, dyrektor startu misji STS-135 i Kaithy Winters, oficer pogodowy NASA.

Mike Mosses poinformował, iż prom kosmiczny Atlantis jest w rewelacyjnym stanie. -Nie ma jakichkolwiek problemów technicznych, a cały zestaw startowy jest perfekcyjnie przygotowany do lotu . Jak będzie wyglądać pierwsza próba startu w przypadku sprawdzenia się prognoz? -Zanim wydamy decyzję o rozpoczęciu tankowania zewnętrznego zbiornika paliwa, upewnimy się czy to na pewno jest wystarczająco dobry dzień, by spróbować przeprowadzić próbę startu. Sprawdzając wówczas pogodę nad stanowiskiem startowym będziemy mogli podjąć decyzję co dalej podejmujemy, choć jest bardzo spore prawdopodobieństwo, że do tankowania nie dojdzie - dodał Mosses. Mike Leinach poinformował, iż wszystkie prace na platformie startowej postępują planowo, bez opóźnień, nie napotkano na żadne problemy techniczne. Leinbach dodał, iż pomimo pesymistycznych informacji pogodowych, przygotowania do piątkowej próby startu postępują normalnie wg harmonogramu prac.

Na konferencji nie mogło zabraknąć nowych wieści dotyczących warunków meteorologicznych nad Przylądkiem Canaveral. Kaithy Winters udostępniła zaktualizowane informacje dotyczące prognoz synoptyków na dzień startu. Aktualnie pojawiają się ulewne opady deszczu, z ośrodka niżowego znajdującego się nad Karaibami. Ta fala tropikalnych opadów przemieszczać się będzie w naszą stronę i dotrze nad Florydę w ciągu kilku następnych dni - powiedziała Winters. Prognozy na piątek w porównaniu z wczorajszym dniem uległy kolejnemu pogorszeniu. Obecnie istnieje aż 70% szans, że warunki meteorologiczne uniemożliwią start 8 lipca. Pozostające 30% szans na start przy całkowitym zachmurzeniu nieba nad Florydą wydają się już dziś przypieczętowywać odłożenie piątkowej próby startu. Dodatkowo na podstawie posiadanych informacji, Winters poinformowała o prawdopodobieństwu sięgającym aż 80%, iż pogoda nie pozwoli na rozpoczęcie tankowania w piątkowym terminie. 

Wg informacji Winters, sytuacja pogodowa ulegnie małej poprawie w sobotę, jeszcze lepsze warunki z kolei powinny wystąpić w niedzielę. Z tego powodu możliwe, że w razie odłożenia startu w piątek, kolejna próba zostanie od razu wyznaczona na 48 godzin później, by nie ryzykować kolejnego niepowodzenia w sobotę. 9 lipca szanse na start ze względu na pogodę wzrastają do 40%, w niedzielę natomiast do 60%.

Układ niżowy połączony z ulewnymi deszczami zmierza w stronę Florydy. (NASA)

Podsumowując dzisiejszą konferencję, stan techniczny wszystkich systemów zestawu startowego misji STS-135, tj. promu Atlantis, silników wspomagających SRB i zbiornika zewnętrznego ET był i wciąż pozostaje na znakomitym poziomie, bez obaw techników o ich sprawność. Jedynym, największym problemem pozostaje pogoda, która najprawdopodobniej nie dopuści do piątkowego startu i będzie podnosić napięcie podczas całego weekendu.

Na stanowisku startowym LC-39A wszystkie procedury wykonywane podczas oficjalnego odliczania są kontynuowane. O godzinie 16:30 rozpoczęto ładowanie tlenu do ogniw paliwowych wahadłowca. Operacja ta potrwa do godziny 19:00 i wraz z jej zakończeniem tą samą metodą rozpocznie się ładowanie wodoru. Potrwa ono również 150 minut i zakończy się o godz. 21:30.

O godz. 23:00 rozpocznie się druga czterogodzinna przerwa techniczna. Wznowienie odliczania od T -19 hours planowane jest na godz. 03:00 w czwartkowy poranek czasu polskiego. O północy nastąpi oczyszczenie przedziału załogowego z niepotrzebnych przedmiotów. Dwie godziny później technicy pracujący na stanowisku startowym dokonają zdjęcia osłon z silników APU, godzinę później z wznowieniem odliczania do lotu przygotowane zostaną trzy silniki główne promu kosmicznego. O godz. 11:00 rozpocznie się najdłuższa, trwająca 14 godzin 6 minut przerwa w odliczaniu o czasie T -11 hours.

Komentarze

  1. Kurcze... krucha sprawa z ta pogodą. Ja stawiam na sobotę:D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"