Astrozlot już jutro

Oczekiwanie dobiega końca - już jutro wyjazd do Niedźwiad na jubileuszowy 15. Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii. Czy przez te 3 noce pogoda będzie z nami współpracować? A co z prognozami? Większość serwisów pogodowych podaje bardzo zbieżne informacje, mówiące o nie najgorszych warunkach w pierwszym dniu zlotu, tj. w czwartek, w pierwszą noc z czwartku na piątek i na połowę drugiego dnia zlotu. Później mają się zacząć wytwarzać opady deszczu i burze, a więc tym samym zachmurzenie nieba. Nie powinno ono być jednak jakimś dużym zagrożeniem podczas kolejnych nocy. Zachmurzenie to powinno mieć raczej charakter przelotny, gdyż pogodę nadal kształtować będą układy wysokiego ciśnienia. Tak na prawdę nikt z nas nie wie z całkowitą pewnością, czy aura dopisze.

Oczywiście w razie niepogody organizatorzy przygotowali serię atrakcji na wypełnienie czasu, które same z siebie są już wystarczającym pretekstem, by w tym zlocie wziąć udział, jednak nie da się ukryć że dla większości uczestników, w tym dla mnie - największą atrakcją byłaby możliwość spędzenia paru nocy pod naprawdę czarnym niebem z widoczną smugą Drogi Mlecznej na tyle, by nie trzeba się domyślać czy to ona, czy tylko złudzenie. Byłby to miły odskok od codziennego życia w mieście z paskudnie zanieczyszczonym sztucznym oświetleniem niebem. Jedna noc. Jeśli chociaż tę jedną noc będę mógł się cieszyć wolnym od zaświetlenia niebem, to będę radosny. Smutne, że coraz więcej miejsc w kraju pozbawione jest prawdziwie ciemnego nieba, na którym dostrzeżenie pasma naszej galaktyki nie stanowi problemu. Ja także należę do tych pechowców, którzy muszą korzystać z każdej jaka się tylko nadarzy okazji, by wyrwać się ze swojego królestwa ulicznych latarni. Czy ta jedna noc w roku z naprawdę ciemnym niebem to duże życzenie? Chyba nie. Niezależnie od tego, czy pogoda będzie dopisywać czy nie, po zakończeniu zlotu mam nadzieję dodać tu parę fotorelacji z przebiegu tej imprezy. Im pogoda w te kilka nocy sprzyjać będzie bardziej, tym większa szansa, że pojawią się tu nie tylko zdjęcia wykonywane za dnia. 

Jakby nie patrzeć, sierpień tego astronomicznego roku Jana Heweliusza nie pozwala się nudzić miłośnikom astronomii - i nie chodzi tu tylko o mnogość atrakcji na niebie. W tym samym bowiem okresie organizowany jest drugi Toruński Zlot Miłośników Astronomii. Osoby ceniące wygodniejsze niż namioty noclegi, nie powinny się czuć źle w Toruniu, tym bardziej że program zlotu także jest całkiem dobrze przemyślany. Osoby ukierunkowane przede wszystkim na jak największą ilość obserwacji i lubiące odpoczynek na łonie natury, we własnych namiotach zazwyczaj wybierają OZMĘ. Tak jest i ze mną. W tym roku wybór padł na zlot w Niedźwiadach, a co przeżyjemy i co zobaczymy - niebawem blog ten Wam pokaże...

Komentarze

  1. Wiem coś o tym, ja też mam zapaskudzone niebo światłami :(:(:( Bezchmurnej nocnej pogody życzę!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"