MSL "Curiosity" w drodze na Marsa!

Punktualnie i bez problemów technicznych -  o godz. 16:02 czasu polskiego rozpoczęła się dziś misja sondy Mars Science Laboratory "Curiosity". Marsjański łazik wyniosła z Przylądka Canaveral na odpowiednią orbitę rakieta nośna Atlas V. Dzisiejszy start był kolejnym z tych, które szczęśliwie dochodzą do skutku za pierwszym podejściem.

MSL jest jedną z najambitniejszych jak do tej pory misji w kierunku Czerwonej Planety. Nigdy do tej pory na naszego planetarnego sąsiada nie była wysyłana sonda takich rozmiarów i gabarytów (łącznie masa łazika wynosi ponad 3,5 tony). Główne założenia misji to zdobycie wiedzy na temat czy kiedykolwiek mogło istnieć życie na powierzchni Marsa, jak ukształtowany jest obecnie klimat planety, a także jaka jest jej geologia. Misja ma wiele celów, które mają przygotować również człowieka do załogowej eksploracji Marsa.

Dzisiejszy udany start sondy to tak naprawdę dopiero początek w długiej misji łazika. Tylko na powierzchni Czerwonej Planety sonda ma spędzić 686 dni. Najpierw musi jednak do niej dotrzeć. Po poprawnym osiągnięciu orbity parkingowej w czasie dzisiejszego startu, za pomocą odpaleń manewrowych dokonano nakierowania sondy na odpowiednią trajektorię, która doprowadzi ją prosto w stronę Marsa. Lot w kierunku planety potrwa około 8 miesięcy. Emocje związane z lądowaniem MSL na Marsie przeżywać zatem będziemy w połowie sierpnia 2012 roku.

Prognozy pogody nad Przylądkiem Canaveral dawały w dniu dzisiejszym 70% szans na sprzyjające warunki atmosferyczne. Jak się okazało, pogoda była wystarczająco dobra, aby cały personel misji wydal jednomyślnie zgodę na przeprowadzenie startu w pierwszym okienku startowym, na dodatek w momencie jego otwarcia (start mógł nastąpić w przedziale czasowym od godz. 16:02 do 17:45 CET). Przygotowania do startu postępowały jednak na tyle sprawnie, by o godz. 15:58 mogła zostać uruchomiona ostatnia faza odliczania od stanu T -4 minuty. O godz. 16:02 rozpoczął się kolejny etap na drodze do poznawania Czerwonej Planety. Misja marsjańskiego łazika "Curiosity" właśnie się rozpoczęła!

Zapis wideo ze startu MSL "Curiosity".

Video: NASA
Fot. Stephen Clark

Komentarze