Sojuz TMA-22 gotowy do poniedziałkowego startu

Na terenie kosmodromu Baikonur w Kazachstanie rozpoczęły się finałowe przygotowania do poniedziałkowego startu Sojuza TMA-22 z trójką astronautów na pokładzie. Celem misji jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS, do której statek powinien przycumować w środę, około godziny 06:40 czasu polskiego.

Wczoraj do wywozu na stanowisko startowe przygotowano rakietę Sojuz-FG, która na wyrzutni znalazła się w dniu dzisiejszym.

Fot. www.energia.ru

Rakieta Sojuz-FG, która wyniesie załogowy statek kosmiczny TMA-22 została przetransportowana na wyrzutnię specjalną trasą kilka godzin temu. Wywóz na stanowisko startowe rozpoczął się jeszcze przed świtem czasu lokalnego. Po kilkugodzinnej operacji, rakieta Sojuz-FG znalazła się na wyrzutni. Teraz, zabezpieczonego na platformie startowej Sojuza czekają już tylko nieco ponad dwa dni oczekiwania na rozpoczęcie misji w kierunku ISS. Poniżej garść zdjęć z procedury wytaczania rakiety na stanowisko startowe.

Choć finałowe przygotowania przed startem rozpoczynają się już na trzy dni przed rozpoczęciem misji, samo odliczanie przebiega w zupełnie inny sposób niż miało to miejsce choćby podczas oczekiwania na starty amerykańskich promów kosmicznych. Nie ma tu słynnych przerw technicznych, podczas których następowały najczęściej uzupełniające prace techniczne, a sam start jest bardziej pewny niż miało to miejsce w czasie lotów wahadłowców. Oczywiście bywa i tak, że nawet załogowe starty Sojuzów są wstrzymywane, jest to jednak sporadyczne zjawisko, a rosyjskie konstrukcje wydają się być lepiej przetestowane i zaufane od historycznych już dziś promów kosmicznych. W najbliższy poniedziałek przekonamy się, czy kolejny start załogowej rosyjskiej rakiety zostanie przeprowadzony bezproblemowo tak jak większość poprzednich.

Zapłon silników Sojuza i początek wznoszenia astronautów w przestrzeń kosmiczną zaplanowany jest na poniedziałek, na godz. 05:14 czasu polskiego. Po godz. 04:15 przewiduje się rozpoczęcie przekazu telewizji NASA. Blog na żywo powinien ruszyć około godz. 04:00.

Fot. energia.ru

Komentarze

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"