Oczekiwanie trwa... 2 dni do zaćmienia

Tak, drodzy czytelnicy. To już mniej niż dwie doby do ostatniego przed wrześniem 2015 roku całkowitego zaćmienia Księżyca, jakie mamy szansę obserwować z terenów naszego kraju. I choć widać niestety brak równouprawnienia obserwatorów jeśli chodzi o czas i warunki widoczności fazy całkowitej zjawiska, to jednak zachęcam do podjęcia wszelkich prób obserwacji, tym bardziej, że wielu regionom zaczyna świecić (słabo, bo słabo, ale zawsze) światełko w tunelu - lub dziury w chmurach jak komu bardziej pasuje.


Prognoza GFS na dwie doby przed wystąpieniem zaćmienia.
Na niecałe dwie doby przed wystąpieniem zjawiska powracam jak zwykle do krótkiego omówienia prognoz, głównie opierając się na modelach GFS i ICM. Wg tych modeli, najkorzystniejsze warunki pogodowe panować powinny nad Lubelszczyzną, Ziemią Kielecką i na terenach południowo-zachodnich kraju - dokładnie tam, gdzie faza całkowita będzie widoczna najkrócej i w najtrudniejszych warunkach, przy samym wschodzie Księżyca. Największego pecha w prognozach maja jak dotychczas krańce południowo-wschodnie i linia brzegowa wzdłuż Bałtyku. Największym zagrożeniem są oczywiście chmury piętra niskiego, nieco mniejszym średniego, najmniejszym wysokiego. Tych ostatnich jednak będzie zdecydowanie najmniej, więc nimi na ten moment nie trzeba się zamartwiać, chyba że mieszkamy w pobliżu granic południowo-wschodnich. Na mapach uwidacznia się wraz z upływem godzin zanik chmur poszczególnych pięter, więc teoretycznie można przypuszczać, że z każdą godziną od sobotniego południa zachmurzenie powinno ustępować. Pogoda jednak nie będzie stabilna, warunki mogą się zmieniać z każdą minutą i godziną.

Aktualna sytuacja pogodowa na Europą. (sat24.com)
Wygląda na to, że w chwili obecnej mało kto może być całkowicie pewny sprzyjającej aury. Nie mamy szczęścia w tym roku przy zjawiskach zaćmieniowych - przed styczniowym zaćmieniem Słońca znajdowaliśmy się w strefie układu niżowego, całkowite zaćmienie Księżyca w dniu 15 czerwca także przypadło w niestabilnej sytuacji meteorologicznej dla obserwatorów z Polski, a ostatnie tegoroczne zaćmienie Księżyca wystąpi w niestety podobnych warunkach. Żebyśmy tak przed jakimś z kolejnych zaćmień (zwłaszcza przed zaćmieniem Słońca w marcu 2015 roku) przebywali w strefie silnego układu wyżowego, z bezchmurnym niebem... Pomarzyć dobra rzecz, tymczasem do zobaczenia w jutrzejszym podsumowaniu prognoz, na ostatnią dobę przed całkowitym zaćmieniem Księżyca...

Komentarze