Sojuz TMA-03M: 5 dni do startu

Rozpoczęły się finałowe przygotowania do kolejnego startu rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz. W zaplanowanej na środę misji w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej weźmie udział trójka kosmonautów - Oleg Kononienko, dowódca, kosmonauta rosyjski oraz Andre Kuipers, holenderski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i amerykanin Donald Pettit, astronauta NASA.

Emblemat misji statku Sojuz TMA-03M.
Nadchodząca misja będzie dopiero trzecią, do której wykorzystywany jest nowy typ statku TMA-M. Poprzedni start tego typu rosyjskiej kapsuły miał miejsce 7 czerwca bieżącego roku. Pierwszy lot zmodyfikowanego Sojuza nastąpił 8 października 2010 roku. Wyglądem nowy Sojuz TMA-M nie wiele różni się od poprzednika (TMA), zmianom zostały poddane jednak systemy sterowania i kontroli lotu. Analogowe komputery pokładowe zostały zastąpione cyfrowymi. Liczne stare podzespoły zastąpiono nowymi rozwiązaniami, które jak dotychczas zostały przetestowane dopiero podczas dwóch wypraw "cyfrowych" Sojuzów.

Logo misji europejskiego astronauty w ramach PromISSe (Programme  for Research in Orbit Maximising the Inspiration from the Space Station for Europe).
Pod koniec listopada trzyosobowa załoga rozpoczęła przedstartowe egzaminy, które dzień później zostały zakończone z bardzo dobrymi rezultatami. 8 grudnia kosmonauci zostali przetransportowani na kosmodrom Baikonur, na terenie którego rozpoczęły się ostatnie przygotowania do lotu. Wytaczanie na stanowisko startowe rakiety Sojuz-FG, jaka wyniesie na orbitę załogowy statek TMA-03M zaplanowane jest na początku tygodnia.

W wypadku pomyślnego startu misji w najbliższą środę, cumowanie Sojuza do pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS powinno nastąpić w piątek, 23 grudnia, w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia. Misja  statku potrwa do 16 maja 2012 roku. Wraz z pomyślnym dokowaniem, na stacji kosmicznej po kilkumiesięcznej przerwie znowu będzie przebywać nie trójka, lecz szóstka stałych astronautów.

Obecnie przygotowania do misji kontynuowane są bez przeszkód. Jeżeli nadchodzące procedury nie będą poddawane opóźnieniom, start załogi Sojuza TMA-03M powinien nastąpić w środę, o godz. 14:16 czasu polskiego. Początek relacji na żywo z ostatnich godzin odliczania około godz. 12:30.

Załoga statku Sojuz TMA-03M: od lewej Donald Pettit, Oleg Kononienko i Andre Kuipers.

Komentarze

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"