Błękitna Planeta z satelity Suomi

Kilka dni temu Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA opublikowała na swoich stronach nowe zdjęcie Ziemi wykonane dzięki orbitującemu od kilku miesięcy nad naszą planetą satelicie NPP Suomi. Udostępnione w pełnej wersji zdjęcie pomimo dość niskiej wagi pliku doprawdy zadziwia  niespotykaną jakością i rozdzielczością.

NPP Suomi jest jednym z młodszych badawczych satelitów jakie obserwują m.in. zmiany zachodzące na powierzchni Ziemi. Tydzień temu przemieniono jego nazwę na Verner Suomi. Powszechnie uznaje się go za ojca satelitarnej meteorologii - i szczerze napisawszy - widząc zdjęcie, jakie nim uzyskano wcale mnie to nie dziwi. W przestrzeni kosmicznej satelita znalazł się dopiero w październiku ubiegłego roku. Poniższa fotografia powstała z połączenia zdjęć wykonanych w świetle widzialnym i podczerwonym przy użyciu instrumentu VIIRS (Visual/Infrared Imager Radiometer Suite) zamontowanego na satelicie.

Poniższą fotografię w pełnej rozdzielczości widziałem pierwszy raz w ubiegły piątek. Zanim ją zapisałem i przeszedłem do innych czynności siedząc przed komputerem, minęła godzina zanim przestałem bawić się rolką myszki i strzałkami "prawo-lewo" na klawiaturze, by nacieszyć oczy tymi detalami jakie można na zdjęciu dostrzec. Dziś, gdy tworząc ten wpis przygotowałem link, do którego za moment odeślę Czytelników, znowu spojrzałem na to zdjęcie. I znów minęło kilkadziesiąt minut nim zabrałem się do pracy. Subtelne detale rejonów Ameryki Północnej, okolice Zatoki Meksykańskiej, wspaniałe twory z chmur nad oceanami czy rejon Florydy (a zwłaszcza np. Centrum Kosmiczne Kennedy'ego i pas wykorzystywany podczas lądowań promów kosmicznych) to tylko część rejonów jakim można się przyglądać i przyglądać. Prawdziwa uczta dla oczu zobaczyć nasz dom w takiej rozdzielczości! Niestety kadr zawiera głównie Amerykę Północną i zachodnią część Pacyfiku.

Pełny rozmiar można zobaczyć i pobrać pod tym linkiem (chwilę to potrwa, zanim się załaduje). Poniżej tylko miniaturka na zachętę. Polecam jednak przyjrzeć się właśnie pełnej wersji najlepszego chyba zdjęcia Błękitnej Planety jakie w ostatnim czasie można było zobaczyć.

Błękitna Planeta z NPP Suomi - rozmiar mały. (NASA)

Komentarze

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"