LIVE LAUNCH BLOG: Dragon C2+

Niniejszy wpis jest aktualizowany na bieżąco. Aby śledzić pojawiające się kolejne informacje, zalecane jest odświeżanie strony (klawisz F5) co pewien czas. Zdjęcia w relacji pochodzą z przekazu telewizji NASA i SpaceX.


13:00 Gwynne Shotwell, prezes SpaceX poinformowała na konferencji o planowanej inspekcji na stanowisku startowym. Technicy dokonają przeglądu silnika nr 5 znajdującego się w pierwszym stopniu rakiety Falcon-9 - inspekcję tę zaplanowano około godz. 18:00 czasu polskiego.

Na konferencji poinformowano także o możliwych kolejnych okienkach startowych dla tej misji. Pierwsze z nich wystąpi we wtorek, 22 maja o godz. 09:44 czasu polskiego, drugie w środę, 23 maja, o godz. 09:22 czasu polskiego. Shotwell dodała, że do wstrzymania startu doszło po poprawnym odpaleniu wszystkich dziewięciu silników pierwszego stopnia. Abort miał miejsce na półtorej sekundy przed czasem T-0, w którym rozpoczęłoby się wznoszenie rakiety.

Plan zakłada wzrokową inspekcję silnika nr 5. Znajduje się on w samym centrum rakiety pomiędzy pozostałymi silnikami w pierwszym stopniu rakiety. Shotwell wyraziła nadzieję, że nie będzie konieczna jego wymiana, ponieważ wiązałoby się to z następnymi opóźnieniami - wymiana silnika zajęła by kilka dni. W tej chwili wraz z planowaną inspekcją jednego z silników, nie przewiduje się obniżenia rakiety do pozycji horyzontalnej i jej wytoczenia z powrotem do hangaru, ale w razie konieczności, czynności te mogą zostać podjęte, np. w celu ochronienia rakiety przed działaniem czynników meteorologicznych.

Na tym kończy się relacja z nieudanej próby startu prywatnej misji Dragon C2+ do ISS. W najbliższym czasie poznamy zapewne więcej informacji co do przyczyny jak i wyznaczonej drugiej próby startu.

12:35 Konferencja rozpoczęta.

12:30 W każdej chwili powinna rozpocząć się konferencja, na której być może poznamy więcej informacji dotyczących wstrzymania dzisiejszej próby startu.

11:43 Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną abortu mogły być zbyt wąsko ustalone limity dla bezpiecznej pracy systemów rakiety Falcon-9. Nie wiele różniąca się sytuacja miała miejsce w trakcie testowego zapłonu silników 30 kwietnia. Więcej informacji poznamy zapewne na konferencji, jaka powinna rozpocząć się za około 45 minut.

11:22 NASA zaplanowała konferencję związaną z dzisiejszym wstrzymaniem startu na godz. 12:30 czasu polskiego.

11:21 Nagranie z dzisiejszej próby startu można zobaczyć w tym miejscu.

11:20 Elon Musk, dyrektor SpaceX zadeklarował, że usterka powinna zostać rozwiązana w ciągu kilku dni.

11:10 Po niepowodzeniu dzisiejszej próby startu następny możliwy termin, na który może zostać wyznaczona druga próba to wtorek, 22 maja, o godz. 09:44 czasu polskiego. Nie znając jeszcze jednak rzeczywistej przyczyny wstrzymania sekwencji zapłonu i jej wagi, należy liczyć się ze świadomością  o wiele dłuższego opóźnienia misji.

11:00 Prawdopodobnie nie włączył się komputer odpowiadający za początek wznoszenia. Są to jednak  przypuszczenia wymagające zweryfikowania. Możliwe również zbyt wysokie ciśnienie w jednej z komór paliwa (nr 5) w pierwszym stopniu rakiety Falcon-9.

10:56 Rakieta jest zabezpieczana. Wystąpiła usterka, która wstrzymała wznoszenie, pomimo aktywacji sekwencji zapłonu silników rakiety Falcon-9.

10:55 ABORT! Start wstrzymany po zapłonie silników!

10:54 T -1 minuta! Rozpoczyna się ostatni etap odliczania! Wszystkie systemy zgłaszają gotowość do lotu.

10:52 Ostateczne potwierdzenie gotowości. T -3 minuty.

10:51 T -4 minuty. Systemy telemetrii aktywowane.

10:50 T -5 minut. 5 minut do pierwszego komercyjnego startu do ISS.

10:48 T -7 minut.

10:47 T -8 minut. Odliczanie wciąż poprawne.

10:46 T -9 minut. Za moment przejście w tryb zasilania wewnętrznego.

10:45 T-10 minut. Automatyczna sekwencja odliczania aktywowana.

10:44 Międzynarodowa Stacja Kosmiczna własnie przelatuje nad Florydą, otwiera się tym samym okno startowe dla misji Dragon C2+. Pogoda daje zielone światło, problemów technicznych nie stwierdza się.

10:43 GO dla rozpoczęcia automatycznej sekwencji odliczania! Decyzja jest jednogłośna.

10:41 Dwie minuty do głosowania personelu misji w celu wydania zgody na rozpoczęcie automatycznej sekwencji odliczania.

10:40 5 minut do rozpoczęcia automatycznej sekwencji odliczania. Kwadrans do startu pierwszej komercyjnej misji do ISS.

10:35 10 minut do rozpoczęcia automatycznej sekwencji odliczania.

10:30 T -25 minut. Warunki pogodowe uległy poprawie - szanse ze względu na pogodę wynoszą nie 70, lecz 80%. Za kwadrans rozpoczęcie automatycznej sekwencji odliczania.

10:25 Do startu pozostaje pół godziny. Na ten moment nie stwierdza się problemów technicznych z rakietą Falcon-9, pogoda również daje zielone światło na start.

10:15 40 minut do startu misji Dragon C2+.

10:10 Odliczanie do startu rakiety Falcon-9 przebiega w odmienny sposób, niż najbardziej znany nam z programu STS - nie ma tu wbudowanych przerw technicznych, a czas pozostały do startu (T-) pokrywa się z czasem rzeczywistym (L-).

Budowa rakiety Falcon-9 i jej porównanie z promem kosmicznym. (Credit: SpaceX)
10:00 55 minut do startu. W tym czasie odbywa się weryfikacja przez personel misji warunków pogodowych w czasie okna startowego.

09:55 T -1 godzina i odliczamy! Pozostaje 60 minut do rozpoczęcia misji. Start nastąpi na ponad godzinę przed wschodem Słońca nad Przylądkiem Canaveral.09:45 T -1 godzina 10 minut. Czynności w odliczaniu nadal przebiegają zgodnie z planem. Przed momentem mogliśmy zobaczyć symulowany lot Dragona począwszy od startu, przez dokowanie do ISS, na wodowaniu w Pacyfiku skończywszy. Jeśli do startu dojdzie w dniu dzisiejszym, a misja realizowana będzie planowo, dokowanie do ISS powinno nastąpić 22 maja. Dragon będzie połączony ze stacją 9 dni, do 31 maja.

09:34 W czasie T -1 godzina ponownie zostaną zweryfikowane warunki pogodowe nad stanowiskiem startowym. Na ten moment pogoda jest akceptowalna dla startu.

09:31 Transmisja telewizji NASA rozpoczęta. Przekaz relacjonować będzie znany nam z transmisji startów programu promów kosmicznych, George Diller.

09:27 Wieża startowa przy rakiecie Falcon-9 została odchylona do pozycji wskazanej dla startu.

09:21 Pozostało około 9 minut do przekazu telewizji NASA.

09:20 Choć na chwilę obecną nie stwierdza się problemów technicznych, niemal do samego końca odliczania nie będziemy całkowicie pewni, czy misja rzeczywiście dzisiaj wystartuje. Start może zostać wstrzymany w ostatnich sekundach przed wznoszeniem. Jeśli jednak pomyślny scenariusz będzie kontynuowany, możemy spodziewać się kolejnych sekwencji wydarzeń:

Na 10 minut 30 sekund przed czasem T-0 (10:45 CEST) rozpocznie się automatyczna sekwencja odliczania. 5 i pół minuty przed lotem to początek ostatniej sekwencji odliczania, wówczas rakieta Falcon-9 zostanie przełączona w tryb zasilania wewnętrznego. W czasie T -2 minuty 30 sekund personel misji przeprowadzi szybkie i ostateczne głosowanie GO/NO GO dla próby startu. Minutę przed lotem aktywowany zostanie tryb fazy startu na komputerach pokładowych. W 40 sekund przed startem zostanie osiągnięta gotowość zbiorników Falcona-9 do startu. Sekwencja zapłonu silników rakiety rozpocznie się w T -3 sekundy. Trzy sekundy później, o godz. 10:55 w T-0 powinno rozpocząć się wznoszenie na orbitę.

Jak można zauważyć, sekwencja odliczania zostanie przeprowadzona w taki sam sposób, jak podczas symulowanego odliczania i testowego zapłonu silników rakiety Falcon-9, do którego doszło 30 kwietnia

Około 80 sekund po starcie na pojazd będą działały największe opory aerodynamiczne powietrza (faza "MaxQ"). Silniki pierwszego stopnia działać będą przez 3 minuty lotu. 5 sekund później pierwszy stopień rakiety zostanie odrzucony, po czym nastąpi zapłon drugiego stopnia (T +3:12). Tuż przed punktem T +4 minuty, dojdzie do odrzucenia zewnętrznej osłony kapsuły Dragon. W T+9:14 zostanie wyłączony silnik drugiego stopnia. 9 minut 49 sekund po starcie Dragon powinien oddzielić się od drugiego stopnia i znaleźć się na wstępnej orbicie. Takiego scenariusza pozostaje życzyć firmie SpaceX i agencji NASA!

09:06 Wszystkie zbiorniki rakiety Falcon-9 są pełne. Do startu pozostaje 1 godzina 49 minut.

09:01 Warunki pogodowe nad Florydą nadal dają 70% na start w dzisiejszym oknie startowym o godz. 10:55 CEST. W razie stwierdzenia konieczności wstrzymania misji, następne okienko pojawia się 22 maja.

09:00 O misji Dragon C2+ można poczytać również w poprzednich wpisach:

Pierwszy komercyjny start do ISS - Dragon C2+
Falcon-9 na stanowisku startowym
Poniedziałkowy start Dragona pod znakiem zapytania
Start misji Dragon C2+ najszybciej 19 maja
Próba startu misji Dragon C2+ 19 maja
Dzień do startu misji Dragon C2+

08:55 O godz. 07:10 czasu polskiego inżynierowie rozpoczęli załadunek materiałów pędnych do rakiety Falcon-9. Zbiorniki rakiety zostały załadowane ciekłym tlenem i naftą - w przypadku tego drugiego materiału, tankowanie ukończono ok. godz. 08:30 CEST.

08:51 Transmisja ze startu możliwa będzie do śledzenia za pośrednictwem telewizji NASA i SpaceX. Przekaz na żywo powinien rozpocząć się około godz. 09:30

08:50 Po kilku latach prac, testów i przygotowań nadchodzi oczekiwana chwila w dziedzinie misji kosmicznych. Już za dwie godziny bezzałogowy statek kosmiczny Dragon powinien rozpocząć pierwszą w historii prywatną misję w kierunku ISS, rozpoczynając nowy rozdział w historii astronautyki. Niniejszym, na 120 minut przed planowanym rozpoczęciem lotu, rozpoczyna się specjalna relacja na Hawkeye Astro-Blog z pierwszego komercyjnego lotu kosmicznego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!

Komentarze

 1. no i "wystartował"... :(
  ciekawe czy w tym roku im się uda...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja trzymam kciuki, żeby się udało! Niech polecą szczęśliwie i szczęśliwie wrócą :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. No niestety, dziś się nie powiodło, ale również trzymam kciuki:-)

  Nieoficjalnie mówi się, że możliwa będzie druga próba we wtorek, ale póki co to tylko luźne przypuszczenia...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"