Poniedziałkowy start Dragona pod znakiem zapytania

Długo wyczekiwany start prywatnego statku kosmicznego Dragon C2+ najpewniej ulegnie kolejnemu odłożeniu w czasie. Kilkanaście godzin temu SpaceX poinformował, że start planowany na 7 maja najprawdopodobniej zostanie opóźniony do 10 maja, choć prawdopodobne jest opóźnienie misji nawet do 19 maja. Odłożenie startu ma dać inżynierom SpaceX więcej czasu na pełne przeprowadzenie testów przedstartowych i zweryfikowanie wszystkich danych w celu stwierdzenia gotowości do lotu.

Założyciel i szef SpaceX, Elon Musk przedyskutował wczoraj na telekonferencji z Billem Gerstenmaierem, dyrektorem ds. operacji kosmicznych NASA wyniki poniedziałkowego testu zapłonu silników rakiety Falcon-9 i podsumował ogólny status przygotowań do misji. Wiele źródeł NASA mówi, że poniedziałkowa data startu zostanie wykluczona, chociaż nie we wszystkich kręgach personelu opowiadano się za taką decyzją, tłumacząc że może istnieć niewielka szansa utrzymania się z pracami w terminie. - Nie wydaje się to prawdopodobne, ale NASA nie dysponowała oficjalną informacją od SpaceX co do daty planowanego startu, ponieważ ten lot jest zapowiadany przez SpaceX jako prywatna operacja - informował jeden z urzędników NASA. Rzeczniczka SpaceX, Kirstin Grantham nie ustosunkowała się do tej wypowiedzi.

Artystyczna wizja podchodzącego do ISS statku Dragon. (NASA)
Ze względu na charakter orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dostępność tylko jednego okna startowego każdego dnia, próby wystrzelenia statku mogą być podejmowanie tylko co trzy dni. Jeśli start nie zostanie przeprowadzony 7 maja, zapasowym dniem jest 10 maja. Po tym dniu misja zostanie przyziemiona jednak na kolejne 9 dni, ponieważ 15 maja zaplanowany jest start rosyjskiego Sojuza TMA-04M z trójką astronautów na pokładzie. Jego dokowanie do ISS powinno nastąpić dwa dni później, 17 maja. Wiele źródeł zdaje się już całkowicie przekreślać 7 maja, ale inżynierowie SpaceX wciąż mają nadzieję na wykorzystanie jeszcze zapasowego terminu, 10 maja. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przed końcem tygodnia.


Opracowanie na podstawie materiałów SpaceflightNow.

Komentarze