Przygotowania do drugiej próby startu Dragona

W sobotni wieczór czasu polskiego, w kilkanaście godzin po wstrzymaniu pierwszej próby startu misji Dragon C2+, pracownicy SpaceX rozpoczęli prace na stanowisku startowym. Poddany został inspekcji silnik nr 5 wraz z jego komorą spalania, w której na pół sekundy przed czasem T-0 komputery odnotowały zbyt wysokie ciśnienie. Choć prace i inspekcje jeszcze się nie zakończyły, personel SpaceX dokłada starań, by rakieta Falcon-9 była gotowa do startu w jutrzejszym dniu.

Wciąż oczekiwane jest oficjalne potwierdzenie ze strony NASA i SpaceX co do wyznaczonej daty drugiej próby startu. Jeśli okaże się, że Falcon-9 jest zdolny do lotu - a wszystko dzisiaj na to wskazuje, próba ta najpewniej zostanie podjęta jutro, o godz. 09:44 czasu polskiego. W przypadku wstrzymania się ze startem do środy, 23 maja, start mógłby nastąpić o godz. 09:22.

Falcon-9 po zapłonie silników, na sekundę przed wstrzymaniem sekwencji  wznoszenia. (Credit: Red Huber)
Zespół techników na stanowisku startowym SLC-40 w bazie powietrznej Cape Canaveral wymienił już zawór zwrotny silnika nr 5, znajdującego się w centrum kompleksu pozostałych silników w pierwszym stopniu rakiety Falcon-9. Po dwóch i pół sekundach pracy od czasu T -3 sekundy działał on prawidłowo, jednak na 0,5 sekundy przed czasem T-0 i początkiem wznoszenia, nieznany jeszcze czynnik doprowadził do niemożności całkowitego otwarcia zaworu przy komorze spalania tego silnika, co błyskawicznie zarejestrowały komputery pokładowe. Ciśnienie w komorze wzrosło ponad dopuszczalne normy, a to doprowadziło do automatycznego przerwania sekwencji zapłonu i wznoszenia.

Potwierdzenie gotowości do lotu i decyzja co do drugiej próby startu powinna zostać wydana w najbliższych godzinach. Po jej podaniu do ogólnej informacji, wpis ten postaram się zaktualizować. Na razie wygląda na to, że druga próba startu zostanie jutro podjęta.

AKTUALIZACJA (16:40).
NASA na swojej stronie opublikowała kolejny krótki komunikat, z którego można wysnuć potencjalną gotowość ze strony SpaceX do  przeprowadzenia drugiej próby startu we wtorek, 22 maja, o godz. 03:44 czasu lokalnego (09:44 czasu polskiego).

AKTUALIZACJA (19:00).
Potwierdzenie. Druga próba startu misji Dragon C2+ została oficjalnie wyznaczona na jutro, na godz. 09:44 czasu polskiego. Transmisja telewizji NASA rozpocznie się o godz. 08:30. O tej samej porze rozpocząć się powinien blog na żywo z drugiej próby startu tej misji.

(SpaceflighNow)

Komentarze

  1. Jutro rano idę na basen, ale po powrocie od razu zajrzę i mam nadzieję, że już będą wysoko :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bede na zajęciach, kurcze żałuje ale jak wróce to i tak się uciesze jak przeczytam tu coś w stylu ,,Misja rozpoczęta'':) bo w środę też startu nie zobacze. Niech już leci ten Dragon:)
    Adam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"