sobota, 18 sierpnia 2012

Dwa rozbłyski klasy M (17.08.12)

17 sierpnia, po niemal tygodniowej przerwie wystąpiły dwa rozbłyski słoneczne, zaliczające się do klasy M. Zjawiska wystąpiły po kilku dniach bardzo niskiej aktywności słonecznej, podczas której stopień emisji rentgenowskiej spadł niemal do najniższej klasy A.

Co najważniejsze, oba piątkowe zjawiska wytworzył obszar aktywny o numeracji 1548, który jeszcze nie jest w pełni widoczny. Rejon ten dopiero wyłania się zza północno-wschodniej krawędzi, a już popisuje się taką aktywnością. O ile jego pole magnetyczne pozostawać będzie skomplikowane w kolejnych dniach, istnieje możliwość częstszych rozbłysków klasy M lub X w chwilach bezpośredniego skierowania tej grupy plam w stronę Ziemi. Pierwsze zjawisko obszar 1548 wytworzył o godz. 15:19 czasu polskiego (maksimum o sile M2.4). Drugi rozbłysk tej samej klasy, choć nieco mniejszej siły (M1.0) nastąpił o godz. 19:20. Żadne ze zjawisk nie będzie miało wpływu na pole magnetyczne Ziemi.

Wykres stopnia emisji rentgenowskiej z 17 sierpnia od godz. 14:00 do 20:00 CEST. Widoczne rozbłyski M2.4 i M1.0, z krótkimi fazami maksymalnymi. (NOAA)
Rozblysk M2.4 w paśmie miękkiego promieniowania rentgenowskiego, o godz. 15:15 CEST, na chwilę przed maksimum. (SDO)
W najbliższym czasie możliwy jest wzrost aktywności słonecznej. Obszar 1548 pomimo, że dopiero zaczął się wyłaniać zza krawędzi tarczy słonecznej, już dał o sobie znać. Być może wczorajsze wydarzenia są zwiastunem kilkunastu ciekawszych dni z aktywnością słoneczną i przerwaniem wyjątkowo cichych minionych dni na Słońcu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"