Rozbłysk klasy M9.0 (20.10.12)

Niemal klasa X. W sobotnich wieczornych godzinach czasu polskiego, dawny obszar aktywny 1579 (obecnie 1598) wytworzył silny rozbłysk słoneczny. Było to 7. zjawisko w 2012 roku pod względem siły i prawdopodobnie nie ostatnie w najbliższym czasie. Możliwe, że za sprawą powrotu tego regionu aktywnego, ilość silniejszych zjawisk rejestrowanych po dostrzegalnej stronie Słońca ulegnie podwyższeniu w następnych dniach.

Do zjawiska doszło o godz. 20:14 CEST. Podczas maksimum, rozbłysk osiągnął siłę M9.0. Oznacza to, że od rozbłysku najsilniejszej klasy X dzielił nas dosłownie ułamek. Można przypuszczać, że flara osiągnęła jeszcze większą siłę, ze względu na fakt, iż podczas wytwarzania rozbłysku, obszar go emitujący był widoczny z Ziemi (a tym samym dla instrumentów obserwujących stopień emisji rentgenowskiej) tylko częściowo, dopiero przy wyłanianiu się zza południowo-wschodniej krawędzi tarczy. Poprzednie rozbłyski tej klasy nastąpiły 10 października. Porównywalnej siły flara nie miała miejsca na widocznej tarczy od 20 lipca. Poniżej nagranie sondy SDO ukazujące wczorajszy rozbłysk klasy M9.0.


Wykres sobotniego rozbłysku - maksimum o sile M9.0 przypadło na godz. 20:14 CEST. (NOAA)
Obszar aktywny 1598 wyłania się zza południowo-wschodniej krawędzi. (SDO)
Sprawcę rozbłysku, grupę plam 1598 mogliśmy obserwować z Ziemi ponad trzy tygodnie temu, kiedy pod oznaczeniem 1579 obszar ten przemierzał w kierunku zachodniej krawędzi nie emitując silnych zjawisk. Dzisiaj okazuje się, że region ten nie zaniknął podczas dwutygodniowego pobytu na niewidocznej z Ziemi stronie Słońca. Mało tego, jego powierzchnia uległa zwiększeniu, a pole magnetyczne stało się na tyle niestabilne, że rozbłyski górnych stanów klasy M lub nawet klasy X są bardziej prawdopodobne. W najbliższych 24 godzinach istnieje ponad 40% szans na kolejne rozbłyski klasy M i 10% szans na zjawiska klasy X.


Komentarze

  1. M9 to już nie byle rozbłysk, szkoda tylko że na krawędzi a nie w centrum "naszej" strony tarczy :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, takie mamy na razie "szczęście" że najsilniejsze zjawiska zachodzą albo przy krawędzi albo po drugiej stronie Słońca. Ale obserwujemy Słońce dalej, może się doczekamy!

      Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"