Rozbłysk klasy X3.2 (14.05.13)

Aktywność grupy plam 1748 nie maleje. Po dwóch bardzo silnych rozbłyskach klasy X w poniedziałek 13 maja, region ten nadal produkuje najbardziej energetyczne zjawiska. Jego niestabilność jest tak wysoka, że praktycznie pewnym jest występowanie kolejnych gwałtownych rozbłysków i wyrzutów koronalnych w najbliższych godzinach.

Wszystko za sprawą grupy 1748 (numeracja przyznana została dopiero dzisiaj), która znajduje się przy wschodniej krawędzi tarczy słonecznej. Po wczorajszych rozbłyskach klasy X1.7 o godz. 04:17 CEST oraz X2.8 o godz. 18:05 CEST, we wtorek nad ranem przyszła kolej na rozbłysk klasy X3.2 - maksimum jeszcze silniejsze od poprzednich zjawisk miało miejsce o godz. 03:11 CEST (zobacz wykres emisji rentgenowskiej). Standardowo przy tej klasy rozbłyskach, doszło do koronalnego wyrzutu masy. Za sprawą wciąż niekorzystnego położenia obszaru 1748 względem naszej planety, CME w całości zostało skierowane poza Ziemię. Poniżej zapis wideo rozbłysku klasy X3.2 w długości fali 94Å, zdjęcie wyrzutu i pierwsze spojrzenie na źródło ostatnich wydarzeń - obszar aktywny 1748.


Wyrzut po rozbłysku X3.2 skierowany poza Ziemię. (SOHO)
Grupa plam 1748 - sprawca najsilniejszych jak dotąd rozbłysków 2013 roku, wyłoniła się już zza wschodniej krawędzi. (SDO)

Pierwszy dzisiejszy rozbłysk klasy X3.2 trafia na listę najsilniejszych zjawisk 24. cyklu aktywności słonecznej na miejsce trzecie (stan na godz. 14:00 CEST), dla zjawisk 2013 roku na miejsce pierwsze. Sądząc po aktywności obszaru 1748, wspomniane listy najgwałtowniejszych rozbłysków z dużą pewnością będą w najbliższych dniach często zmieniane.

Grupa plam 1748 pozostaje bardzo aktywna. Niestabilność pola magnetycznego w tym obszarze czyni z niego idealnego kandydata do wytwarzania następnych silnych zjawisk. Na następne 24 godziny prawdopodobieństwo wystąpienia w tej grupie potężnych rozbłysków klasy X wynosi aż 40%, dla silnych flar klasy M - 80% (ponieważ kolejne podobne rozbłyski w dniu dzisiejszym są praktycznie pewne, wpis może być uzupełniany). Aby jednak takie zjawiska miały szanse być kierowane w stronę Ziemi, muszą upłynąć jeszcze co najmniej trzy-cztery dni. Trzymajmy zatem kciuki, by grupa plam 1748 nie ustabilizowała się nam się zbyt szybko, choć póki co nie widać oznak, by jej aktywność miała się zmniejszyć...

Komentarz do aktualnej aktywności słonecznej - Solar Update
Aktywność słoneczna i zorzy polarnej - Pogoda kosmiczna

Komentarze

 1. Po cichu liczę na takie wydarzenia w weekend... Oby aktywność plam 1748 się utrzymała, oby to był stały trend a nie chwilowy wzrost jak zwykle to dotąd bywało.

  OdpowiedzUsuń

 2. 15.05.2013 czwarta flara klasy X.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.youtube.com/watch?v=b7Fm_GXlOVM

   Usuń
 3. fFlare of class X1.2 01:25:00 UT.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"