Rozbłysk klasy X1.2 (15.05.13)

Podwyższonej aktywności słonecznej ciąg dalszy. Grupa plam 1748, która od dwóch dni jest najaktywniejszym obszarem w tym roku, nie poprzestaje z wytwarzaniem silnych rozbłysków. Po pierwszych trzech rozbłyskach klasy X przyszła pora na kolejne gwałtowne zjawisko.

Rozbłysk klasy X1.2 osiągnął swoje maksimum o godz. 03:48 CEST w środę nad ranem. W porównaniu do pierwszych trzech podobnych zjawisk z 13 i 14 maja, dzisiejsze okazało się najsłabsze. O słabej sile można jednak mówić jedynie w cudzysłowie, ponieważ w przypadku wzrastania poziomu emisji rentgenowskiej do klasy X w takim rozbłysku, siłą rzeczy mamy do czynienia z potężnymi zjawiskami. Rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy (zdjęcie), jednak za sprawą wciąż niekorzystnego położenia grupy 1748 względem Ziemi, materia została skierowana na kurs nie kolidujący z naszym otoczeniem (istnieje prawdopodobieństwo słabych efektów zaistnienia wyrzutu wyłącznie nad biegunami za około dwie doby z burzą do stopnia G1). Na zjawiska geoefektywne w takim stopniu jakiego  dla zórz oczekujemy, musimy poczekać jeszcze minimum 3-4 dni, kiedy wraz z ruchem obrotowym grupa ta zbliży się bardziej do centralnych części tarczy słonecznej. Poniżej zdjęcie, zapis wideo rozbłysku klasy X1.2 z 15 maja i wykres emisji rentgenowskiej rejestrowany przez satelitę GOES-15 z ostatnich trzech dni - bardzo charakterystyczny dla okresów wzmożonej aktywności.

Faza maksymalna rozbłysku klasy X1.2 z godz. 03:48 CEST. Długość fali 131Å. (SDO)


Poziom emisji rentgenowskiej z ostatnich trzech dni. Widoczne wahania i wzrosty promieniowania w licznych rozbłyskach klasy X. (NOAA)

Tak jak przez niemal siedem miesięcy nie dochodziło do najgwałtowniejszych zjawisk, tak teraz w ciągu niespełna 48 godzin zarejestrowane zostały już cztery rozbłyski najwyższej energii. Obszar 1748 emitujący te zjawiska jest jednym z najaktywniejszych, jakie powstały w obecnym cyklu aktywności słonecznej. Podium najgwałtowniejszych rozbłysków 2013 roku region ten w całości zagarnął dla siebie - zobacz TOP-10 rozbłysków roku. Pomimo, mogłoby się wydawać dość skromnej budowy, pole magnetyczne w jego rejonie jest wyjątkowo niestabilne (typ beta-gamma-delta), a ta właściwość jest zdecydowanie ważniejsza od budowy obszaru. Ku zadowoleniu miłośników astronomii czekających na zorze polarne, nie zanosi się na to, by aktywność tej grupy plam miała w najbliższym czasie zmaleć. Na następne 24 godziny szacuje się już 50% prawdopodobieństwo kolejnych rozbłysków klasy X, podczas gdy zwykle nie jest ono wyższe od 1-5%. W przypadku kolejnych podobnych rozbłysków w dniu dzisiejszym, tekst będę uzupełniał.

Komentarz do aktualnej aktywności słonecznej - Solar Update
Warunki aktywności słonecznej i zorzy polarnej - Pogoda kosmiczna

Komentarze