Rozbłysk klasy M1.0 (31.05.13)

Na zakończenie miesiąca, ledwie dostrzegalna grupa plam 1760 wytworzyła rozbłysk słoneczny klasy M1.0. Do zjawiska, które było pierwszym bardziej znaczącym wydarzeniem od 22 maja doszło dokładnie o godz. 22:00 czasu polskiego, na dwie godziny przed nadejściem nowego miesiąca.

Obszar aktywny 1760 znajduje się obecnie w północno-wschodniej części tarczy słonecznej. Na razie jest on ledwie dostrzegalny na fotografiach uzyskiwanych przez sondę SDO i jeżeli nie zacznie wykazywać oznak zanikania, być może przyniesie on nam więcej podobnych lub silniejszych zjawisk. Póki co grupa 1760 może się popisać jedynie rozbłyskiem klasy M1.0, a więc z maksimum najniższym dla tego przedziału skali promieniowania rentgenowskiego. Krótkoczasowa faza maksymalna rozbłysku jest najczęściej w takich sytuacjach oznaką braku połączonego z rozbłyskiem koronalnego wyrzutu masy. Nawet gdyby on wystąpił, Ziemia nie znalazła by się na jego bezpośredniej trasie - można by liczyć co najwyżej na skierowanie częściowe. Zdjęcia z sond SOHO i STEREO na ten moment (31.05 godz. 23:30 CEST) nie ukazują wyrzutu po tym rozbłysku, jeśli jednak do CME dojdzie, wpis w sobotę uzupełnię.

Faza maksymalna rozbłysku klasy M1.0 z 31.05.2013 r. Długość fali 94 Ang. (SDO)
Obszar aktywny 1760 - niemal niewidoczna grupa plam, która wytworzyła rozbłysk klasy M1.0 31 maja o godz. 22:00 CEST. (SDO)

Rozbłysk klasy M1.0 z 31 maja jest pierwszym nieco silniejszym zjawiskiem od 22 maja. Wówczas za sprawą rozbłysku klasy M5.0 połączonego z rozległym wyrzutem koronalnym doszło do burzy magnetycznej stopnia G1 (wyrzut niestety nie był skierowany w Ziemię, do magnetosfery dotarła jedynie niewielka jego część) oraz burzy radiacyjnej stopnia S3 w ostatni majowy weekend. Od tego czasu aktywność słoneczna utrzymuje się na niskim poziomie, nie po raz pierwszy z resztą w obecnym cyklu słonecznym. Czy piątkowy rozbłysk M1.0 z 31 maja okaże się zapowiedzią kolejnych silniejszych zjawisk czy było to wydarzenie pojedyncze? W najbliższych godzinach będziemy poznawać odpowiedź.

Komentarz do aktualnej aktywności słonecznej - Solar Update
Warunki aktywności słonecznej i zórz polarnych - Pogoda kosmiczna

Komentarze

  1. Sunspot 1762 produced a near M-Class flare (C9.5) at 07:25 UTC early Monday morning. Image by EVE.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"