piątek, 31 maja 2013

Rozbłysk klasy M1.0 (31.05.13)

Na zakończenie miesiąca, ledwie dostrzegalna grupa plam 1760 wytworzyła rozbłysk słoneczny klasy M1.0. Do zjawiska, które było pierwszym bardziej znaczącym wydarzeniem od 22 maja doszło dokładnie o godz. 22:00 czasu polskiego, na dwie godziny przed nadejściem nowego miesiąca.

Obszar aktywny 1760 znajduje się obecnie w północno-wschodniej części tarczy słonecznej. Na razie jest on ledwie dostrzegalny na fotografiach uzyskiwanych przez sondę SDO i jeżeli nie zacznie wykazywać oznak zanikania, być może przyniesie on nam więcej podobnych lub silniejszych zjawisk. Póki co grupa 1760 może się popisać jedynie rozbłyskiem klasy M1.0, a więc z maksimum najniższym dla tego przedziału skali promieniowania rentgenowskiego. Krótkoczasowa faza maksymalna rozbłysku jest najczęściej w takich sytuacjach oznaką braku połączonego z rozbłyskiem koronalnego wyrzutu masy. Nawet gdyby on wystąpił, Ziemia nie znalazła by się na jego bezpośredniej trasie - można by liczyć co najwyżej na skierowanie częściowe. Zdjęcia z sond SOHO i STEREO na ten moment (31.05 godz. 23:30 CEST) nie ukazują wyrzutu po tym rozbłysku, jeśli jednak do CME dojdzie, wpis w sobotę uzupełnię.

Faza maksymalna rozbłysku klasy M1.0 z 31.05.2013 r. Długość fali 94 Ang. (SDO)
Obszar aktywny 1760 - niemal niewidoczna grupa plam, która wytworzyła rozbłysk klasy M1.0 31 maja o godz. 22:00 CEST. (SDO)

Rozbłysk klasy M1.0 z 31 maja jest pierwszym nieco silniejszym zjawiskiem od 22 maja. Wówczas za sprawą rozbłysku klasy M5.0 połączonego z rozległym wyrzutem koronalnym doszło do burzy magnetycznej stopnia G1 (wyrzut niestety nie był skierowany w Ziemię, do magnetosfery dotarła jedynie niewielka jego część) oraz burzy radiacyjnej stopnia S3 w ostatni majowy weekend. Od tego czasu aktywność słoneczna utrzymuje się na niskim poziomie, nie po raz pierwszy z resztą w obecnym cyklu słonecznym. Czy piątkowy rozbłysk M1.0 z 31 maja okaże się zapowiedzią kolejnych silniejszych zjawisk czy było to wydarzenie pojedyncze? W najbliższych godzinach będziemy poznawać odpowiedź.

Komentarz do aktualnej aktywności słonecznej - Solar Update
Warunki aktywności słonecznej i zórz polarnych - Pogoda kosmiczna

1 komentarz:

  1. Sunspot 1762 produced a near M-Class flare (C9.5) at 07:25 UTC early Monday morning. Image by EVE.

    OdpowiedzUsuń

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"