Rozbłyski klasy M1.3 i M3.2 (16-17.05.13)

Obszar aktywny 1748 ponownie o sobie przypomina. Po kilkudziesięciu godzinach spokoju, grupa ta ponownie zaczęła emitować nieco silniejsze rozbłyski, choć zauważalnie słabsze od tych z 13 i 14 maja. Być może to nie koniec aktywności tego obszaru - prognozy co do jego dalszego istnienia są optymistyczne.

W czwartek o godz. 23:53 CEST obszar 1748 wygenerował rozbłysk klasy M1.3. Końcowy moment zjawiska przypadł po dziesięciu minutach od maksimum. Rozbłyskowi nie towarzyszył wyrzut koronalny. Było to pierwsze istotniejsze zjawisko od środowego rozbłysku X1.2. W piątek nad ranem, o godz. 10:57 CEST w tej samej grupie plam doszło do rozbłysku klasy M3.2, który w drugiej fazie zjawiska tracił siłę w dość powolnym tempie (zobacz wykres emisji rentgenowskiej). Zwykle oznacza to duże prawdopodobieństwo powstania wyrzutu CME i tym razem nie było inaczej.

Koronalny wyrzut masy widoczny, który prawdopodobnie będzie geoefektywny, na zdjęciach z instrumentów COR2 satelity STEREO-B i LASCO satelity SOHO ukazał się w około godzinę po zaistnieniu rozbłysku. Model ruchu CME opracowany przez ISWA wskazuje na co najwyżej częściowe skierowanie materii w kierunku Ziemi. Prognoza zakłada, że główna część CME minie Ziemię "od wschodu" w przestrzeni kosmicznej, a ten fragment wyrzutu, który podąża w naszą stronę powinien dotrzeć do Ziemi w niedzielę 19 maja około godz. 12:00 UT (14:00 CEST). W tym momencie jest jeszcze zbyt wcześnie, by ustalić możliwy poziom zaburzeń pola magnetycznego Ziemi, wydaje się jednak, że zasięg zórz w niedzielny wieczór powinien się ograniczyć do wysokich szerokości geograficznych; burza magnetyczna wg pierwszych szacunków powinna być stosunkowo słaba (w maksimum około poziomu G1). Gdyby prognoza ruchu CME uległa zmianom (te w sobotę są możliwe), to tekst uzupełnię. Poniżej zdjęcie fazy maksymalnej rozbłysku klasy M3.2 i animacja CME wg opracowanego przez ISWA modelu.

Faza maksymalna rozbłysku klasy M3.2 połączonego z CME częściowo skierowanym ku Ziemi. (SDO)
Moment uderzenia CME wg pierwszej prognozy przewidywany jest na okolice godz. 12:00 UT w niedzielę 19 maja. Animacja. (ISWA)

W sobotę obszar aktywny 1748 wkroczy w okolice centralnych części tarczy słonecznej, co podniesie szanse na geoefektywność ewentualnych rozbłysków i wyrzutów koronalnych. Do pełnego dojścia do centrum tarczy i całkowitej pewności o wywoływaniu efektów geomagnetycznych w otoczeniu Ziemi miną jeszcze dwie doby. Jeśli aktywność grupy 1748 nie ulegnie zmniejszeniu, być może będzie można liczyć na silne rozbłyski i CME kierowane w stronę Ziemi. Póki co, obszar ten nie przejawia objawów do zanikania, choć ilość produkowanych rozbłysków uległa zmniejszeniu w porównaniu do 13 maja. Pole magnetyczne w jego rejonie wciąż klasyfikowane jest jako beta-gamma-delta, co czyni go idealnym kandydatem do wytwarzania rozbłysków najwyższej energii.

Z piątkiem 17 maja, liczba Wolfa (R) wynosi 212. To druga wartość obserwowana podczas 24. cyklu aktywności słonecznej. Większy wskaźnik zanotowaliśmy tylko 10 listopada 2011 roku, kiedy to liczba Wolfa wynosiła 220. Wszystko za sprawą 10 obszarów aktywnych, jakie obecnie możemy dostrzec na tarczy słonecznej. Poza grupą 1748, pozostałe regiony są stabilne. Na następne 48 godzin prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysków klasy X z obszaru 1748 wynosi 50%, dla klasy M 75%. Aktywność słoneczna pozostaje umiarkowana.

Komentarz do aktualnej aktywności słonecznej - Solar Update
Aktywność słoneczna i zórz polarnych - Pogoda kosmiczna

Komentarze

 1. witam
  informacja o zorzach jest chyba za bardzo optymstyczna. mam nadzieje ze sie mylę??
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, o zorzach polarnych nie może być mowy. System DxRobot pokazujący plakietkę "Mid Lat Aurora" ostatnio często ogłasza fałszywe alarmy, wczoraj również podobna sytuacja miała miejsce. Obecnie nie zachodzi nawet najsłabsza burza magnetyczna, a zasięg nisko intensywnych zórz ogranicza się tylko do okołobiegunowych szerokości geograficznych. Ale, miejmy nadzieję, to jeszcze nie koniec popisów Słonka! :-)

   Usuń
 2. Robisz świetną robotę! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. No i co dalej z tym Słońcem? Nie zlituje się? ;>

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Anonim
  Dzięki! Również pozdrawiam! :-)

  @ Sky Paparazzi
  Słońce coś opornie sobie pobłyskuje... A plamy z grupy 1748 w której była ostatnio największa nadzieja - zaczęły sobie zanikać, małpy jedne. Ale tak sobie myślę, może to lepiej że na razie niczym mocnym Słońce w nas nie pluje, bo przy obecnej pogodzie i pochmurnej prognozie na drugą połowę tygodnia, z prób obserwacji zórz przy okazji ewentualnych mocniejszych rozbłysków wiele by pewnie nie wyszło...

  Może Słońce czeka z daniem nam szansy na zorze aż stanie nad nami porządny wyż z prawdziwego zdarzenia? :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"