Rozbłyski klasy M6.3, M1.6 i M5.0 (01-03.11.13)

Po dwóch dniach spokoju, aktywność słoneczna ponownie wzrosła. Obszar aktywny 1884 - największa grupa plam obecnie widoczna na tarczy, wyemitował pierwszego listopadowego wieczoru dziesiąty pod względem energii rozbłysk w całym 2013 roku.

Do zjawiska doszło po dwóch dniach względnej ciszy. Od wieczornych godzin 30 października emisja rentgenowska spadła do niskiej klasy B wraz zajściem obszaru 1875 za zachodnią krawędź, który przynosił nam w ostatnim tygodniu wzrost aktywności. Obecnie "pałeczkę" po nim przejmuje obszar 1884, który o godz. 20:53 CET wyemitował rozbłysk klasy M6.3 - dziesiąty pod względem energii rozbłysk w 2013 roku. Dzięki przebywaniu regionu 1884 w centrum tarczy słonecznej, jest duża szansa na geoefektywnosć zjawiska o ile dojdzie do wyrzutu koronalnego. Niestety rozbłysk miał charakter impulsywny - zakończył się zaledwie 5 minut po maksimum, przez co nie doszło do koronalnego wyrzutu masy.

Rozbłysk klasy M6.3 z obszaru 1884 w centrum tarczy, w 7 minut po fazie maksymalnej. (SDO)
Poziom emisji rentgenowskiej z wieczornych godzin 1 listopada - widoczny rozbłysk klasy M6.3 o charakterze impulsywnym (krótkotrwały) - może to oznaczać brak wyrzutu koronalnego. (NOAA)

Obszar aktywny 1884 posiada skomplikowane pole magnetyczne, a jego budowa stale ewoluuje. To czyni go kandydatem do następnych silnych rozbłysków w kolejnych 24 godzinach. Każde takie zjawisko w najbliższych 48 godzinach może być kierowane ku Ziemi, o ile rozbłyski będą stowarzyszone z wyrzutami koronalnymi.

Pozostałe regiony aktywne są stabilne. Silniejszych zjawisk w najbliższych 24 godzinach możemy się spodziewać głównie za sprawą obszaru 1884, który jeszcze przez dwie doby będzie dość korzystnie skierowany względem Ziemi. Liczba Wolfa z początkiem listopada wynosiła 128, obecnie wskaźnik ten obniżył się do 95.

UPDATE 03.11 (10:30 CET)
O godz. 23:21 CET obszar aktywny 1884 wygenerował kolejny umiarkowanie silny rozbłysk klasy M1.6. Zjawisko było impulsywne, zakończyło się kilka minut po maksimum, przez co nie doszło do wyrzutu koronalnego. W niedzielę 3 listopada, o godz. 06:22 CET doszło w tym samym regionie do silniejszego rozbłysku klasy M5.0 - niestety i to zjawisko było krótkotrwałe i nie stowarzyszone z koronalnym wyrzutem masy. Mimo wysokiej już energii, zjawisko nie przyczyni się zatem do wzrostu aktywności geomagnetycznej w najbliższych dniach.

Komentarz do bieżącej aktywności słonecznej - Solar Update
Warunki aktywności słonecznej i zórz polarnych -
Pogoda kosmiczna

Bądź na bieżąco ze zjawiskami astronomicznymi i zapleczem amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku!

Komentarze

  1. Chyba za dużo ludzi czeka w napięciu i dlatego nic ciekawego narazie nie leci w naszą strone. Za duża presja na słońcu ciąży i nie daje rady. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo możliwe! :-) Presja jaka ciąży na naszej gwiazdce jest wielka jak ona sama, ale myślę że w końcu znowu zobaczymy na co stać Słońce. Z dwojga złego może nawet lepiej, że nic ku nam nie leci, bo z obecną pogodą moglibyśmy nic nie zobaczyć nawet gdyby zorze były rozległe. Lepiej poczekać na jakiś stabilny pogodny wyż.

      Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"