Wydarzenie Roku 2014: IV Edycja głosowania czytelników

Wraz z końcem grudnia nadchodzi pora na rozpoczęcie kolejnej edycji naszej wspólnej zabawy na wybór najważniejszego wydarzenia mijającego roku. Już po raz czwarty jako czytelnicy tego bloga macie możliwość zdecydowania co Waszym zdaniem w tej tematyce zasłużyło na miano najbardziej istotnego wydarzenia, jakie inne momenty roku powinny znaleźć się na zwycięskim podium, a co było najmniej godne zapamiętania. Głowy w ankiecie można oddawać do 25 stycznia 2015 roku w niniejszym wpisie (głosowanie na końcu tekstu pod filmowym skrótem). Krótko po zamknięciu ankiety pojawi się opracowanie głosowania.


Jak zawsze w tej dorocznej ankiecie, spośród "nominowanych" wydarzeń głos można oddać tylko na jedną opcję. Ponieważ w tym roku działo się naprawdę wiele, warto się zastanowić dwa razy zanim się podejmie decyzję (choć głos przez pewien czas możecie zmienić) - mamy sytuację jak ostatnim razem, kiedy wielu spośród Was miało twardy orzech do zgryzienia. Zorze nad Polską? Meteoryt Czelabiński? Efektowne komety czy jasna nowa w Delfinie? Z takimi dylematami spotkaliście się przed rokiem. Astronomiczne wybory 2014 wcale nie będą łatwiejsze - ale traktujmy to jako zaletę, bo im większe będą trudności z wyborem zwycięzcy, tym o ciekawszym tylko roku możemy mówić. Na ceremonii oscarowej po słowie wstępu w tym momencie zabrzmiałyby słowa: here a nominees for best director. Tu statuetek się nie przyznaje, ale to nic - zorze czy komety się o to raczej nie obrażą... Oto więc nominowanie wydarzenia bijące się o tytuł tego najważniejszego w 2014 roku podczas IV edycji głosowania czytelników:

5. Drugi szczyt 24. cyklu słonecznego. Największe plamy od 20 lat, zorze polarne nad Polską.
7. EFT-1 Orion - pierwsza w historii misja następcy promów kosmicznych (opis / relacja na żywo / nagranie z wejścia w atmosferę).

Ponieważ od początku są to wybory Wasze jako czytelników w ramach tego bloga, nominowane wydarzenia stanowią tylko te, które na blogu zostały wspomniane. Nie zawsze daję radę ze wszystkim, ale to co najbardziej istotne zawsze staram się choćby w paru słowach tutaj przytoczyć. Pod każdym z wydarzeń na powyższej liście widnieje odnośnik do odpowiednich tekstów z nimi związanych, na wypadek gdyby ktoś z Was chciałby sobie co nieco przypomnieć czy rozważyć wybór między jedną a drugą opcją. Tradycyjnie zapraszam Was również na skrót roku w postaci filmowego przypomnienia wszystkich wydarzeń, z których jedno za dokładnie cztery tygodnie będzie posiadało miano najważniejszego za 2014 rok. To już czwarty taki filmowy skrót, a najlepsze jest to, że z każdym rokiem jest coraz trudniej i tym samym coraz ciekawiej!

Bądź na bieżąco ze zjawiskami astronomicznymi i zapleczem amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku lub GooglePlus.

Komentarze

 1. Z każdym rokiem Twoje skróty filmowe coraz bardziej kopią po głowie :D Świetnie dobierasz kawałki muzyczne. Po dwunastu miesiącach głos znów oddany :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowo i udział w zabawie! :-)

   Usuń
 2. Myślę, że zwycięzca jest oczywisty. Philae i Rosetta nie dość, że zajmują miejsca na podium we wszystkich rankingach tego roku, to najpewniej ta europejska misja zostanie zapamiętana jako jedno z największych wydarzeń dekady.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bliski przelot komety C/2013 A1 (Siding Spring) nad Marsem jak dla mnie to jedno z rozczarowań mijjącego roku. Uraczono Nas kilkoma zdjęciami średniej jakości (delikatnie mówiąc) z łazików i orbiterów. A apetyty było bardzo wyostrzone przez spektakularne wizualizacje tego spotkania. Chyba na osłodę podano wiadomość o spektakularnych deszczach meteorów na Marsie tyle że zdjeć też nie ma... Od strony naukowej na pewno wiele materiału badawczego uzyskano, mimo wszystko "podatnik" oczu tym nie nakarmił ;)
  Zdjęcia z Ziemii też jakoś powalajace raczej nie były bo i uroda komety okazała się dość przeciętna.
  Pozdrawiam
  DARK
  PS: Świetny filmik :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja zagłosowałem na Lądowanie sondy Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak widać zdecydowaną przewagę ma "myśl ludzka" nad zdarzeniami naturalnymi.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja się wyłamałem i zagłosowałem na supernową :D Tak bliskiej i tak jasnej supernowej jeszcze nie widziałem. Dla jednych to nic nie znacząca kropka na tle mgiełki jaka jest M82, dla mnie niewyobrażalny wybuch który jako amator mogłem ujrzeć na własne oczy. Z lądowania Philae bardzo się cieszę, ale mimo wszystko nie to wywarło na mnie największe wrażenie. Zwycięzca chyba jest przesądzony ale walka o dwa inne medale będzie ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W przyszłym (prawie) roku na pewno wydarzeniem będą zdjęcia HD z Plutona i księżyców. Ale nie nastawiałbym się bo przynoszę pecha. Majdo, pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, przelot nad Plutonem to będzie coś. Jedno z ciekawszych wydarzeń, na jakie wszyscy czekają, bo nawet z Hubble'a nie wiele widać.

   Dzięki wszystkim za dołączenie do zabawy. Na faworyta rzeczywiście jak dotąd nie ma mocnych :-)

   Usuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"