"The Comet". Rewelacyjny film z zebranych materiałów podczas misji sondy Rosetta

W 2014 roku ekscytowaliśmy się misją sondy Rosetta i lądowaniem łazika Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Od tamtych emocjonujących chwil, gdy obserwowaliśmy na niesamowitych transmisjach pierwsze w historii lądowanie na komecie, minęło już blisko 5 lat, ale własnie teraz doszło do publikacji filmu dokumentującego w pełni tamte wydarzenia, począwszy od zbliżania się sondy do obiektu, obniżania i lądowania, a także już po rozpoczęciu badania komety. Nagranie zmontowane zostało ze zdjęć, które zostały wykonane podczas misji.

Pierwsze zdjęcie z lądownika Philae po ostatecznym "przykomeceniu" na 67P/Czuriumow-Gierasimienko. (NASA/ESA)

Cała historia zaczęła się ponad 10 lat temu, gdy 2 marca 2004 sonda Rosetta została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną. Pokonała ponad 6 miliardów kilometrów. W sierpniu 2014 roku osiągnęła orbitę wokół jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko dostarczając nam przez ostatnie miesiące pierwszych tak dokładnych obrazów tego typu obiektu, a  12 listopada uwolniła za pierwszym podejściem lądownik Philae, który został skierowany w planowane miejsce lądowania na komecie. Lądowanie nastąpiło o godz. 17:03 CET, choć było ono dość problematyczne.

Lądownik nie zakotwiczył się poprawnie w gruncie (harpuny przytwierdzające Philae do gruntu mogły mieć trudność z wbiciem się w powierzchnię z uwagi na bardziej miękki grunt niż się spodziewano - poprawnie wbiły się dwa z trzech).

Nie na tym koniec problemów. Telemetria po lądowaniu okazała się dość zaskakująca, kontakt z lądownikiem był często przerywany, co od początku sugerowało "odbijanie się" lądownika po pierwszym przyziemieniu. Dziś już wiemy z całkowitą pewnością dzięki Europejskiej Agencji Kosmicznej, że Philae odbił się od komety jeszcze dwa razy (16:33 CET pierwsze lądowanie - sygnał z uwagi na odległość do Ziemi dotarł o 17:03; 18:26 CET - drugie lądowanie i 18:33 CET - ostatnie lądowanie). Oznacza to, że po pierwszym zetknięciu z kometą lądownik odbił się od niej na czas niemal dwóch godzin po czym ponownie osiadł, odbił się i po siedmiu minutach po raz trzeci, tym razem już ostatecznie, osiadł na komecie.

Nie przeszkodziło to jednak w wykonaniu misji i zgromadzeniu tysięcy fantastycznych zdjęć, które po raz pierwszy w dziejach ukazały nam tak obcy świat jak powierzchnię komety. Film Christiana Stangla ukazuje najefektowniejsze z materiałów, ale zmontowane w rewelacyjny sposób i opatrzone w punkt trafiającą ścieżką dźwiękową. Z niesamowitym efektem możecie zapoznać się poniżej. Tylko 3 minuty. Zdjęcia - żadne nowości. A jednak - czegoś takiego jeszcze w ramach podsumowania misji Rosetty nie widzieliśmy!


Credit: Cosmonautika Ciencia & Espacio

  f    t   Bądź na bieżąco z tekstami, zjawiskami astronomicznymi, alarmami zorzowymi i wszystkim co ważne dla amatora astronomii - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebooku, obserwuj blog na Twitterze bądź zapisz się do subskrybentów kwartalnego Newslettera.

Komentarze

 1. Materiały rewelacyjne ale jak dla mnie filmik irytujący. Taki wideoklip, który musi trafić do wgapiaczy smartfonowych co to się nudzą oglądając statyczny obraz dłużej niż przez sekundę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy co komu się podoba. Ważne jest to że to nie są wizualizacje a prawdziwe zdjęcia, przy których ktoś musiał się postarać by stworzyć ten "smartfonowy" film

   Usuń
  2. I bardzo dobrze! Niech ogladają. Im więcej osób się tym zainteresuje tym lepiej dla popularyzacji zagadnienia. Nie wszyscy muszą wczytywac sie w opasłe tomiska. Pozdro!

   Usuń
  3. Wszystko to prawda ale nie zmienia faktu, że takie gorączkowe zmiany kadru mogą irytować niektórych. Chciałbym trochę popatrzeć i napawać się widokiem, a ten zaraz się zmienia... i tak dalej.

   Usuń
 2. Totalnie, przerażająco obcy świat...
  Przepiękny film.

  OdpowiedzUsuń
 3. Film niezły. To amatorskie zestawienie?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zainteresował Ciebie wpis? Masz własne spostrzeżenia? Chcesz dołączyć do dyskusji lub rozpocząć nową? Śmiało! :-)
Jak możesz zostawić komentarz? - Instrukcja
Pamiętaj o Polityce komentarzy

W komentarzach możesz stosować podstawowe tagi HTML w znacznikach <> jak b, i, a href="link"