Poranne romansowanie Marsa z Siedmioma Siostrami (27.08.2022)

Tuż po okresie koniunkcji Marsa z Plejadami o dystansie poniżej 6 stopni załapałem się pierwszy raz na możliwość przyjrzenia się temu spotkaniu wiedząc, że mogę być w sobotę półprzytomny, albo i ćwierć, dzięki czemu dzisiaj mogę się podzielić z Wami paroma obrazkami i materiałem filmowym z dzisiejszej obserwacji.

Wprawdzie czas największego zbliżenia Czerwonej Planety do gromady Siedmiu Sióstr - lub po prostu M45 - minął, ale druga połowa nocy z piątku na sobotę pozwoliła mi się przekonać, że nadal to spotkanie stanowi bardzo urokliwy widok wart zatrzymania się i pogapienia lornetką, gołym okiem, czy dla wykonania pamiątkowych ujęć.

W trakcie relacjonowanej obserwacji odległość między Marsem a centrum gromady Plejad wynosiła 6,5 stopnia, a sama Czerwona Planeta niczym James Bond świeciła z jasnością -0,07 mag., która systematycznie będzie rosnąć w kolejnych tygodniach i miesiącach aż do późnojesiennej opozycji. Nieopodal kręcił się też Uran, który na paru kadrach został przyłapany na podglądaniu schadzki Marsa z Plejadami, ale to i tak Jowisz królował swoim blaskiem, zdając się rozświetlać niebo tak bardzo, że pomimo braku Księżyca wydało mi się ono jaśniejsze, niż miesiąc temu bez nocy astronomicznej. Powietrze musiało być zapylone, bo chociaż w moich przydomowych obserwacjach nigdy rewelacji z zasięgiem gwiazdowym nie ma, to tej nocy mimo braku chmur było naprawdę kiepsko, nawet jak na to miejsce.

W kolejnych dniach Mars będzie kontynuował wędrówkę przez gwiazdozbiór Byka odwiedzając bliźniaczo świecącego Aldebarana i towarzyszące mu Hiady - gromadę otwartą gwiazd znacznie bardziej rozproszoną od Plejad, ale stanowiącą w lornetce nie mniej interesujący widok. O tym we wrześniowym "Niebie nad nami", na które już dziś serdecznie zapraszam, a tym czasem zostawiam Was z paroma kadrami i filmem wykonanymi minionej nocy, zatem wciąż gorącymi jak świeże bułeczki. Astro-bułeczki.


Subskrybuj nowe treści także poprzez kanał Polskiego AstroBlogera na YouTube

  f    t    yt   Bądź na bieżąco z tekstami, zapowiedziami, alarmami zorzowymi i wiele więcej - dołącz do stałych czytelników bloga na Facebookuobserwuj blog na Twitterzesubskrybuj materiały na kanale YouTube lub zapisz się do Newslettera.

Komentarze