LIVE Solar Update (styczeń 2020)

Uwaga: poniższe informacje są archiwalne (styczeń 2020) i nie dotyczą aktualnej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


25.01.20
NOWA PLAMA STAREGO CYKLU - z dniem dzisiejszym możemy obserwować bardzo dobrą plamę 2757, która wykształciła się w minionej dobie nieco na wschód od centrum tarczy słonecznej. Z uwagi na konfigurację magnetyczną można stwierdzić, że jest to obszar aktywny przynależący do kończącego się 24. cyklu aktywności słonecznej; jego budowa przekreśla oczywiście szanse na jakikolwiek wzrost aktywności, ale pozwala przynajmniej chwilowo zablokować wzrost sumy dni bez plam w tym miesiącu. Przyrost dni z czystą tarczą powinien jednak bardzo szybko zostać wznowiony, choć sam styczeń okaże się i tak miesiącem o najmniejszej sumie dni bez plam od I kwartału 2019 roku.

20.01.20
POSTĘP 24. CYKLU SŁONECZNEGO: STAN PO IV KWARTALE 2019 - z dniem dzisiejszym zapraszam na podsumowanie przebiegu 24. cyklu aktywności słonecznej z uwzględnieniem miesięcy składających się na ostatnie trzy miesiące minionego roku. IV kwartał 2019 roku przyniósł istotne rekordy, w tym najwyższą sumę dni bez plam w skali rocznej od 1913 roku oraz najdłuższy okres absencji plam na tarczy w jednym ciągłym okresie podczas obecnego Słonecznego Minimum. Szczegóły IV kwartału 2019 roku w najnowszym tekście na blogu.

16.01.20
CZYSTA TARCZA - od sześciu dni tarcza słoneczna jest ponownie pozbawiona plam. Choć pierwsza dekada miesiąca mogła sprawiać wrażenie, że wraz z Nowym Rokiem szykują się większe zmiany, to ostatni tydzień pokazuje, że Słoneczne Minimum jeszcze długo się nie zakończy. Rozpoczęty sześć dni temu pierwszy w 2020 roku okres zerowej liczby Wolfa na razie nie zapowiada się do rychłego zakończenia.

11.01.20
KOLEJNE PLAMY NOWEGO CYKLU - jak dotychczas styczeń przyniósł nam tylko 1 dzień z czystą tarczą słoneczną, podczas gdy pozostałe dni przynoszą widoczność niewielkich obszarów aktywnych nowego 25. cyklu aktywności słonecznej. O ile trend ten zostanie utrzymany - mimo, że nie wiąże się ze wzrostem aktywności słonecznej za sprawą takich grup plam, będzie to radykalna zmiana wobec sytuacji z roku 2019 i być może potwierdzenie powolnego wychodzenia ze słonecznego minimum.

02.01.20
NOWY ROK, NOWE PLAMY - zakończony rok 2019 zamknęliśmy z sumą 281 dni bez plam, a okres zerowej liczby Wolfa 31 grudnia. Z wejściem w nowy rok nieopodal południowo-wschodniej krawędzi tarczy słonecznej możemy obserwować nową niewielką grupę plam, która z uwagi na znaczne odchylenie szerokości heliograficznych ku południu i konfigurację biegunową jest kolejnym obszarem aktywnym zaliczającym się do nowego 25. cyklu aktywności słonecznej. Aktywność słoneczna oczywiście przez pojawienie się tej plamy nie ulega wzrostowi.
Archiwum: LIVE Solar Update (grudzień 2019)* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze