LIVE Solar Update (wrzesień 2019)

Uwaga, czytelniku! Poniższe informacją archiwalne (wrzesień 2019) i nie dotyczą bieżącej aktywności słonecznej. Aby odczytywać bieżący komentarz Solar Update przejdź do tej podstrony.


28.09.19
SŁABA BURZA - strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości z dziury koronalnej dotarł do ziemi minionej doby i wywołał słabą burzę magnetyczną kategorii G1. Jest ona przerywana epizodami o niewielkiej aktywności geomagnetycznej, jednak z uwagi na prędkość wiatru utrzymującą się w okolicach 650 km/sek. (wobec 350 km/sek. przed napływem strumienia) nadal można liczyć na kolejne epizody z burzą G1 w najbliższych 24 godzinach.

26.09.19
CISZA TRWA, DZIURA KORONALNA - stan czystej tarczy słonecznej jest kontynuowany już 24. dzień z rzędu. W dalszym ciągu nie widać oznak mogących przerwać tę ciszę i jest wysoce prawdopodobne, że przeciągnie się ona do następnego miesiąca. W koronie słonecznej obserwować możemy powrót dziury koronalnej, która miesiąc temu uwolniła ku Ziemi strumień wiatru słonecznego podwyższonej prędkości przyczyniając się do kilku epizodów z burzą magnetyczną kategorii G1-G2. Obecnie strumień CHHSS jest ponownie emitowany ku naszej planecie, a osiągnąć ją powinien około 28 września +/- 1 dzień. Z uwagi na bliskość równonocy możliwe, że będzie miał on jeszcze łatwiejszą drogę do wzburzenia pogody kosmicznej, niż przed miesiącem, tak więc noce ostatniego wrześniowego weekendu być może przyniosą nam nieco emocji, o jakich w trwającym Słonecznym Minimum mogliśmy zapomnieć.

09.09.19
CZYSTA TARCZA - dobiega końca tydzień z ponownym stanem czystej tarczy słonecznej. Po pojawieniu się na nieco ponad dobę plamy 2748, wróciliśmy do sytuacji zdecydowanie dominującej w tym roku. W najbliższym czasie oczekujmy kontynuacji obecnego stanu.

02.09.19
NOWA PLAMA - po 25-dniowym okresie zerowej liczby Wolfa na tarczy słonecznej pojawiła się nowa plama 2748, położona w północno-wschodniej części tarczy. Jest ona prostym obszarem aktywnym nie wykazującym zdolności do emisji istotnych rozbłysków, a jej pojawienie się wpływa jedynie na tymczasowe, zapewne krótkotrwałe przerwanie wzrostu sumy dni bez plam. Okres czystej tarczy trwał od 7 do 31 sierpnia, wrzesień otwieramy z widocznością plamy 2748 i osiągniętą jak dotąd sumą 170 dni bez plam na tarczy słonecznej od rozpoczęcia 2019 roku.

W aktywności geomagnetycznej kontynuacja sporadycznych epizodów ze stanem słabej burzy magnetycznej kategorii G1 przerywanej okresami niestabilności (Kp=4) a z rzadka umiarkowanej burzy kategorii G2. Za sprawą utrzymywania się podwyższonej prędkości wiatru słonecznego na poziomie około 700 km/sek. zdarza się, że okresy skierowania południowego pola magnetycznego o nawet niewygórowanym natężeniu rzędu -5nT wystarczają do sporadycznego wzbudzania aktywności burzy i podobne warunki powinny utrzymywać się jeszcze przez około dwie doby.
Archiwum: LIVE Solar Update (sierpień 2019)Wyjaśnienie: solar update - aktualizowane na bieżąco krótkie autorskie komentarze o ostatnich zjawiskach na Słońcu i wszelkich wydarzeniach związanych z pogodą kosmiczną. Na początku miesiąca* komentarze są zerowane i publikowane od nowa (najstarsze komunikaty z danego miesiąca ukazują się u dołu podstrony, nowe na górze). W przypadku okresów niskiej aktywności słonecznej, aktualizacje ukazują się co 2-4 dni, w przypadku podwyższonej aktywności raz lub kilka razy dziennie. Zadaniem tych komunikatów jest odpowiedzieć na pytania czytelników:

jaka jest aktualna aktywność Słońca, czy i kiedy wystąpią rozbłyski słoneczne, aktualny zasięg zorzy polarnej, czego spodziewać się po Słońcu w najbliższych godzinach i dniach.


* Aktualizacje archiwizowane są w cyklu comiesięcznym i możliwe do odczytu w dziale Archiwum Solar Update.

Komentarze