STS-130 Endeavour: 2. Dzień Misji

Zakończył się drugi dzień misji STS-130. Sześcioosobowa załoga krótko po 15:00 polskiego czasu rozpoczęła 8-godzinny sen - początek trzeciego dnia misji rozpocznie sie o 23:14.
W czasie całego drugiego dnia lotu załoga wykonała szereg prac, z których najważniejszymi była inspekcja osłony termicznej. Dane zebrane przez astronautów zostaną przesłane na Ziemię, a inżynierowie i specjaliści zajmą sie ich analizowaniem. Poza szczegółową inspekcją poszycia termicznego Endeavoura przygotowano kosmiczne skafandry, które zostaną przeniesione na pokład ISS po jutrzejszym przycumowaniu. Zainstalowano także specjalną kamerę na systemie cumowniczym wahadłowca, dzięki której dokowanie będzie dokładniejsze. Popołudniu załoga wykonała kolejny już manewr zbliżający prom do stacji kosmicznej. Połączenie z ISS zaplanowano na jutro, na godzine 06:06 polskiego czasu. Warto w tym miejscu wiedzieć, że krótko po godzinie 06:00 będzie widoczny przelot ISS i Endeavoura na polskim niebie tuż w okolicach dokowania promu do stacji kosmicznej. Przeloty kompleksu ISS/Endeavour będą widoczne na polskim niebie codziennie przed wschodem Słońca, coraz wyżej nad horyzontem.
Moduł Tranquility - jeszcze w ładowni wahadłowca Endeavour. Po zadokowaniu astronauci rozpoczną jego instalację na ISS, wraz z modułem Cupola. Credit: NASA

Komentarze