STS-130 Endeavour: 8. Dzień Misji

O godzinie 14:14 CET zakończył się ósmy dzień lotu promu Endeavour. Minionego dnia astronauci nie odbywli spaceru kosmicznego (ostatni wg planu lotu ma się odbyć jutro) zaś wykonali szereg prac, których celem było przeniesienie modułu Cupola w docelowe miejsce na ISS. Do tej pory zadania były realizowane bez większych problwmów - jednak przeniesie Cupoli nie poszło załodze tak łatwo.
Z powodu usterek technicznych (które jednak zreperowano) przemieszczenie Cupoli zostało opóźnione i jego realizacja doszła do skutku później niż zakładał plan misji. Operację tą astronauci zaczęli krótko po północy polskiego czasu. Z powodu niepoprawnej pracy specjalnych zatrzasków na module Cupola przeniesienie bardzo się rozciągało w czasie. Gdy jeden z trzech zatrzasków działał poprawnie, kolejne przeciwnie. Gdy drugi zaczął działać jak należy - pozostałe ponownie nie. Dopiero za czwartym razem udało się doprowadzić zadanie do końca. Instalacja Cupoli na module Node-3 zakończyła się oficjalnie o 07:31 CET.

Nagranie z operacji przeniesienia modułu Cupola na Node-3:

Credits: NASA TV


Ponadto, wczoraj wieczorem o godzinie 22:30 CET, NASA udostępniła publicznie nagrania z ostatniego nocnego startu wahadłowca Endeavour w misji STS-130 z kamer umieszczonych na wspomaających rakietach SRB na paliwo stałe:

Credits: NASA TV

Komentarze