STS-131 Discovery: Rollout

Po dobowym opóźnieniu z powodu złej pogody, NASA zezwoliła na przetransportowanie zestawu startowego STS-131 na miejsce startu. Rollout wahadlowca discovery rozpoczął się rankiem polskiego czasu, jeszcze w czasie nocy czasu lokalnego. Po 8 godzinach "jazdy" w istnie żółwim tempie na specjalnym pojeźd\zie, Discovery dotarł na platformę startową LC-39A, z której nastąpi start. Misja STS-131 Discovery jest wyznaczona do startu na dzień 5 lutego, godzina 06:21 czasu lokalnego (12:21 czasu polskiego).
Wczoraj zaś na Kennedy Space Center przybyła siedmioosobowa załoga promu, która ma przeprowadzić TCDT (Terminal Countdown Demonstration Test) - szereg ćwiczeń i procedur symulujących prawdziwe odliczanie do startu wahadłowca. W czasie TCDT astronauci są przygotowywani na wszelkie krytyczne chwile i szkoleni w razie ewentualnych awarii na pokładzie promu.
Tym samym kolejny etap przygotowań promu Discovery do startu został zakończony. Za nieco ponad miesiąc prawdopodobnie wystartuje druga tegoroczna misja wahadłowca, będąca przedostatnim lotem dla orbitera Discovery...

Nagranie rolloutu Discovery z VAB na LC-39A. Credit: NASA / Ronsmytheii

Komentarze