I Majówka z AKA 2010 (29.04.-03.05.)

W ramach Światowego Miesiąca Astronomii 2010, jakim jest kwiecień - jeszcze w kwietniu zainaugurowana zostanie I Majówka z Amatorskim Kołem Astronomicznym 2010.

Przez 4 doby będziemy starali się spotykać ze sobą na obserwacjach astronomicznych tak często, jak się tylko da. Oczywiście będziemy uzależnieni od warunków pogodowych. W ramach programu I Majówki z AKA znajdą się m.in. pierwsze obserwacje Słońca refraktorem Fraunhofera, przy użyciu specjalnej folii słonecznej, nocą zaś podziwianie topografii Księżyca będącego 2-3 doby po pełni, „wąskich” jak na razie pierścieni Saturna czy galaktyk, m.in. w okolicach Wielkiej Niedźwiedzicy, która teraz osiąga najdogodniejsze położenie na niebie w ciągu całego roku.

Celem I Majówki z AKA 2010  jest przeprowadzenie obserwacji nieba w jak najszerszym gronie zainteresowanych, z jak największą częstotliwością ich organizowania. To jeden z dłuższych weekendów w ciągu roku, przypadający w czasie ostatnich tygodni z nocami astronomicznymi. Z takiej okazji należy więc oczywiście skorzystać.

Mile widziany jest jakikolwiek sprzęt obserwacyjny, od osób chętnych na przybycie, choćby lornetki. Pokazane zostaną metody bezpiecznych obserwacji Słońca amatorskim sprzętem – przy użyciu filtrów ND5 jak i dzięki projekcji ekranowej. Uczestnicy zostaną zapoznani ze sprzętem obserwacyjnym oraz przede wszystkim z niebem gwieździstym. W ciągu tych 4 dni prześledzimy najważniejsze konstelacje nieba wiosennego, zagłębiając się do planet w nich obecnie przebywających, jak i obiektów głębokiego nieba, których gołym okiem nie zobaczymy. Omówione zostaną zagadnienia dotyczące najprostszych metod fotografowania nieba nocnego, które jednak często przynoszą ciekawe rezultaty. Zainteresowanych przybyciem na choćby niektóre z poniższych spotkań, prosiłbym o potwierdzenie chęci uczestnictwa w obserwacjach e-mailem. Wszystkich już dziś serdecznie zapraszam. Jeżeli pogoda nam dopisze, być może uda się zrealizować programowych 9 spotkań obserwacyjnych;) Ci z Was, którzy zadeklarowali już chęć na naszym ostatnim spotkaniu, oraz osoby, które potwierdzą chęć uczestnictwa w spotkaniach, otrzymają na  swoją pocztę internetową przygotowany program naszych obserwacji w czasie majowego weekendu;)

Pozdrawiam i trzymajmy kciuki za pogodę!

Komentarze