STS-131 Discovery: Odliczanie ruszyło!

Zgodnie z planem, dziś o godzinie 09:00 polskiego czasu rozpoczęło się oficjalne odliczanie do startu promu kosmicznego Discovery. Proces rozpoczęto zgodnie z procedurami od stanu T -43 hours. Oficjalne odliczanie różni się od zwykłego tym, iż w jego toku zaplanowanych jest kilka przerw technicznych (tzw. "holdów"), które przeznaczone są na przerwy techniczne, np. oczyszczenie personelu odpowiedzialnego za przygotowywanie promu do startu z wyrzutni startowej. Proces oficjalnego odliczania trwa 3 dni, a więc zgodnie z planem powinien zakończyć się w Wielkanocny Poniedziałek, dokładnie o godzinie 12:21:16 polskiego czasu, tj. o poprzez zaplanowanego startu misji STS-131.
W momencie rozpoczęcia oficjalnego odliczania ( T-43h) personel techniczny dokonał inspekcji systemów komputerowych na pokładzie promu Discovery oraz końcowych inspekcji kokpitu.
Najbliższa przerwa o oficjalnym toku odliczania rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę, o godzinie 01:00. Wówczas to o stanie T -27 hours and holding, wyrzutnia startowa LC-39A zostanie oczyszczona z personelu technicznego - przerwa potrwa 4 godziny.

Komentarze