STS-131 Discovery: Załoga dotarła na Florydę

Rankiem, około 11:00 polskiego czasu na pokładzie samolotu Gulfstream II siedmioosobowa załoga promu Discovery dotarła do Centrum Kosmicznego Kennedy'ego. Lądowanie nastąpiło w okolicach Kennedy Shutle Landing Facility. Astronauci tradycyjnie wygłosili krótką przemową dla zgromadzonych mediów i prasy. Dowódca misji, Alan Poindexter powiedział, iż cała załoga jest świetnie przygotowana do misji i wszyscy oczekują na poniedziałkowy start.
Nie stwierdza się obecnie jakichkolwiek kłopotów technicznych w systemach wahadłowca. Już jutro o godzinie 09:00 polskiego czasu (03:00 czasu lokalnego) planowane jest rozpoczęcie oficjalnego odliczania do startu, od stanu T -43 hours.
Oficer pogodowy KSC, Kaithy Winters poinformowała w czasie konferencji, iż start w planowanym poniedziałkowym terminie jest bardzo możliwy i zanosi się na rozpoczęcie misji "za pierwszym podejściem" bez konieczności kolejnego opóźniania startu. Ze względu na warunki pogodowe nad Florydą w poniedziałek, załoga ma 80% szans na pomyślne przeprowadzenie startu. Istnieje tylko nie wielkie ryzyko wystąpienia niskich chmur, które jednak w starcie nie powinny przeszkodzić.

Jeżeli nadal wszystko pójdzie zgodnie z założonym planem NASA, start promu Discovery powinien nastąpić w Wielkanocny Poniedziałek, o godzinie 12:21 polskiego czasu.

Załoga promu Discovery, po dotarciu na Florydę. Credit: NASA


"-Wszyscy jesteśmy gotowi do lotu - słowa dowódcy Alana Poindextera." Credit: NASA

Komentarze