11 lipca 2010 - Całkowite zaćmienie Słońca

11 lipca 2010 roku nastąpi jedno z najbardziej efektownych (jak nie najbardziej efektowne) zjawisk astronomicznych, danych obserwować ludziom na Ziemi. Niestety - nie z terenów Polski. Ba! Nawet nie z terenów Europy! Całkowite zaćmienie Słońca, które nastąpi w niedzielę widoczne będzie głównie z południowego i środkowo-południowego Pacyfiku.
Trzeba by wybrać się daleko na Ocean Spokojny by cieszyć się spektakularnymi widokami gwiazd na niebie w środku dnia. Księżyc bowiem, gdy zakrywa tarcze Słońca całkowicie, powoduje pociemnienie nieba, niemal takie jak w nocy. Pojawiają się najjaśniejsze obiekty i w środku dnia zapada totalna ciemność. Uwidacznia się korona słoneczna - najgorętsza warstwa atmosfery Słońca, widoczna jedynie w czasie całkowitej fazy zaćmienia. Moment na który czekają wszyscy obserwatorzy. Niesamowite zjawisko niestety nie będzie możliwe do obserwacji w Polsce, jednakże nie zapominajmy o Internecie. Jest wiele stron, które będą transmitować na żywo przebieg zaćmienia, m.in. te poniższe:
http://www.live-eclipse.org/
http://live.astrohobby.pl/video/
http://www.eclipsesolar.es/
http://www.cnn.com/live

Pas widoczności zaćmienia całkowitego Słońca, w dniu 11 lipca 2010 roku. Źródło: NASA

Animacja ukazująca przebieg zjawiska. Źródło: NASA

Zaćmienie rozpocznie się wieczorem polskiego czasu, o godzinie 20:16, zakończy się zaś około 23:30. Skoro nie jest dane nam obserwować na własne oczy całkowitego zaćmienia Słońca, prześledźmy na żywo to zjawisko poprzez Interenet;)

Komentarze