Próba 15. AKA - 12/14/15.10

Silny układ wyżowy słabnie, ale wciąż możemy liczyć na jego działanie, jednak w coraz mniejszym stopniu (przynajmniej my, mieszkańcy północnej Polski). W tym tygodniu zostaną podjęte 3 próby spotkań AKA. Aż 3 ponieważ w tym tygodniu przypada I kwadra Księżyca, a jak się ostatnio zmówiliśmy - najbliższe spotkanie miało się odbywać "pod Księżycem":) Ponadto możemy podjąć próby złowienia komety 103P Hartley. A więc po kolei:
- pierwsza próba spotkania - wtorek, godzina 18:00.
Spotykając się tego dnia o tak wczesniej porze możemy mieć szansę podziwiania księżycowej topografii w 5 dni po nowiu. Mogłoby to natomiast utrudnić oczekiwanie na ciemniejsze niebo i polowanie na kometę, prawdopodobnie nic poza grubym sierpem Księżyca nie zobaczylibyśmy. Szansa ze względu na pogodę jest jednak najwyższa (ponad 70%).

- druga próba spotkania - czwartek, godzina 19:00.
Ten termin jest bez wątpienia najkorzystniejszy pod względem obserwacji. Tego wieczoru trafilibyśmy idealnie na oczekiwaną I kwadrę Księżyca, przy okazji spotykając się o takiej porze moglibyśmy dokonać obserwacji innych rejonów nieba, również podjąć próby łowów wspomnianej komety.

- trzecia próba spotkania - piątek, godzina 19:00.
Ostatni wieczór na możliwe obserwacje i Księżyca i komety Hartleya. W kolejnych wieczorach Księżyc będzie stawać się zbyt jasny, a jego powierzchnia coraz mniej plastyczna. Szansa na przeprowadzenie spotkania na godzinę przed tym terminem wynosi około 60%.
AKTUALIZACJA (15.10/18:00) - PO DWÓCH NIEUDANYCH PRÓBACH SPOTKANIA DZIŚ ISTNIEJE TRZECIA, OSTATNIA SZANSA W TYM TYGODNIU NA OBSERWACJE KSIĘŻYCA BĘDĄCEGO DOBĘ PO I KWADRZE I KOMETY HARTLEYA. NA GODZINĘ PRZED SPOTKANIEM PROGNOZY SĄ PO CZĘŚCI SPRZYJAJĄCE - ZACHMURZENIE DZISIEJSZEGO WIECZORU NIE MA PRZEKRACZAĆ 50%, MAMY WIĘC PEWNE SZANSE NA POWODZENIE DZISIEJSZEGO SPOTKANIA OBSERWACYJNEGO. OBECNIE ZACHMURZENIE JEST NIEWIELKIE I PÓKI CO NIE ZANOSI SIĘ NA TO, ABY MIAŁO SIĘ ZWIĘKSZYĆ. W TYM MOMENCIE POJAWIAJĄ SIĘ NA NIEBIE JUŻ PIERWSZE OBIEKTY, NA CZELE Z KSIĘŻYCEM KRÓTKO PO I KWADRZE I JOWISZEM
NA CHWILĘ OBECNĄ (18:00) SPOTKANIE JEST MOŻLIWE DO PRZEPROWADZENIA! TO TYLE W DZISIEJSZYCH COGODZINNYCH AKTUALIZACJACH. WSZYSTKO WSKAZUJE NA TO, ŻE MOŻEMY SIĘ ZACZĄĆ PRZYGOTOWYWAĆ DO SPOTKANIA. A ZATEM - PRZECHODZIMY W DECYDUJĄCA FAZĘ PRZED SPOTKANIEM - SZCZEGÓŁOWE UZGADNIANIE DROGĄ TELEFONICZNĄ. DO ZOBACZENIA - OBY ZA OKOŁO GODZINĘ POD GWIAŹDZISTYM NIEBEM;)

Tak więc do wyboru, do koloru - najlepszym terminem jest z pewnością czwartek, bo można zobaczyć najwięcej i najlepiej, problem leży jednak w warunkach pogodowych. Ewentualne aktualizacje w sprawie próby spotkania i warunków pogodowych będą się pojawiać w tym artykule na bieżąco.
Do zobaczenia;)

Komentarze