Wkrótce próba 16-tego GSO

Po niemal miesięcznej przerwie, uzasadnionej warunkami obserwacyjnymi, a zwłaszcza pogodowymi - przychodzi czas na kolejne nasze wspólne zmagania z niebem gwiaździstym. Jako, że w tym tygodniu wypada długi weekend mamy kilka szans na próbę spotkania. Mobilizować powinien nas fakt, że kończą się noce bezksiężycowe - w weekend już przypada I kwadra, niebo będzie potem coraz jaśniejsze. Ze względu na warunki , podejmowane będą próby w następujących wieczorach:

- pierwsza próba - czwartek - 11 listopada (10%) (próba odwołana)
Zaletą spotkania tego wieczoru byłoby z pewnością ciemne niebo. Księżyc nam rośnie, ale w czwartek jeszcze nie będzie rozjaśniał nieba w tak dużym stopniu, zajdzie co prawda zbyt szybko byśmy zdążyli na jego obserwacje (w zamian za ciemniejsze niebo).

- druga próba - piątek 12 listopada, 19:00 (10%) (próba odwołana)
Doba przed I kwadrą. Zaletą spotkania była możliwość obserwacji Księżyca tuż przed osiągnięciem najdogodniejszej fazy do obserwacji, ale i wielu innych obiektów. Księżyc nie będzie wciąż rozjaśniał nieba tak znacznie, a przy okazji stanie się ciekawym celem naszego sprzętu.

- trzecia próba - sobota 13 listopada, godz. 05:30 (70%) (próba odwołana z powodu braku chętnych na tak wczesną porę spotkania ;D)
Pierwsze w historii naszego koła spotkanie odbywające się przed wschodem Słońca. I są ku temu powody - możliwość obserwacji Wenus w fazie bardzo cienkiego sierpa, krótko po dolnej koniunkcji ze Słońcem. Plus Saturn na dokładkę.

- czwarta próba - sobota 13 listopada, godz. 20:30 (20%) (próba odwołana)
I kwadra Księżyca. Warunki do obserwacji pozostają bez większych zmian.
- piąta próba - niedziela 14 listopada, godz. 20:00 (90%)
Ostatni wieczór na sensowne obserwacje, Księżyc będzie już zdecydowanie jaśniejszy, a jego powierzchnia w kolejnych wieczorach coraz mniej plastyczna.

MONITORING WARUNKÓW T -7h (z 13:00) (90%) 
Na 7 godzin przed ostatnią możliwą próbą spotkania obserwacyjnego prognoza jest bardzo optymistyczna - mamy około 90% szans na powodzenie dzisiejszego spotkania. Model prognozy przewiduje wieczorem umiarkowane zachmurzenie chmurami pierzastymi, które z każdą godziną będzie dodatkowo maleć, więc pomimo całkowitego zachmurzenia jakie w tej chwili się utrzymuje, dziś prawdopodobnie astrospotkanie uda się nam zrealizować! (To ostatnia aktualizacja niedzielna, o dalszych postępach będziemy rozmawiać jak zwykle drogą telefoniczną).

Największą niewiadomą pozostaje pogoda. W tym tygodniu mamy łagodnie mówiąc beznadziejne szanse. Największe prawdopodobieństwo powodzenia naszego spotkania wypada w weekend (raczej niedziela). Początek szczegółowego śledzenia warunków pogodowych codziennie na kilka godzin przed próbą spotkania. Proszę o czujność;)

Komentarze