Częściowe zaćmienie Słońca - pozostał tydzień...

Oczekiwanie przed spektakularnym zaćmieniem Słońca rozpoczyna się na dobre. Obserwatorzy robią porządki, przygotowują swój sprzęt na 4 stycznia, a ja poza tym przygotowywaniem sprzętu, z emocjami każdego dnia śledzę wszystkie możliwe serwisy pogodowe z prognozami na najbliższy wtorek... 
Jak do tej pory nie znalazłem żadnej prognozy, która dawała by dużą pewność, że niebo nam dopisze. Optymistyczne prognozy mówią o umiarkowanym zachmurzeniu, te pesymistyczne - o możliwych opadach śniegu. W jednym serwisy są zgodne - temperatura powietrza tego dnia będzie się utrzymywać w granicach od -6 do -3 stopni Celsjusza. Jak dla mnie - niech będzie nawet te -20 stopni, oczywiście przy bezchmurnym niebie;) Jeżeli najbliższy wtorek byłby tak pogodny, jak ten dzisiejszy, to... (pisząc tego bloga mam przed sobą całkowicie bezchmurne niebo z pięknym ciemnobłękitnym odcieniem... ach, prosimy o powtórkę tej pogody za 7 dni, chociaż na okolice maksymalnego zaćmienia...) 
Nasze tczewskie koło astronomiczne organizuje tego poranka publiczny pokaz zaćmienia - chętnych z okolic miasta na wspólne obserwowanie tudzież uwiecznianie zjawiska na kliszy fotograficznej serdecznie zapraszamy na Bulwar Nadwiślański.

No to teraz czekamy i modlimy się o pomyślne warunki pogodowe!  Odliczamy ostatnie 7 dni...

Komentarze