STS-134 Endeavour: T -43 hours and counting!

Punktualnie o godzinie 20:00 czasu polskiego z Centrum Kontroli Startu w Firing Room 4 uruchomiono oficjalne odliczanie do startu misji STS-134. Takie odliczanie różni się od normalnego, gdyż nie przebiega w czasie rzeczywistym. Oficjalny tok odliczania zbudowany jest z kilku przerw technicznych ustalonych w taki sposób, by moment T-0, a więc zapłon silników wspomagających SRB przypadł dokładnie o godzinie 21:47 czasu polskiego w najbliższy piątek.

Pierwsza przerwa w oficjalnym odliczaniu do startu promu Endeavour nastąpi tradycyjnie o czasie T -27 hours, który przypadnie jutro o godzinie 12:00 czasu polskiego. Wówczas nastąpi m.in. aktywowanie systemów awioniki do startu, a także wykonane zostaną pierwsze testy systemów nawigacyjnych.

Dzisiejszego popołudnia, z opóźnieniem dotarła do Centrum Kosmicznego Kennedy'ego sześcioosobowa załoga promu Endeavour. Samoloty z załogą dotarły na Shuttle Landing Facility w KSC o godzinie 18:52 czasu polskiego. Po wylądowaniu dowódca misji Mark Kelly wygłosił krótkie przemówienie dla prasy i mediów, w którym powiedział, że jest bardzo uradowany z faktu, że kolejny raz weźmie udział w takiej wyprawie. -Świetnie widzieć prom Endeavour gotowy do następnego lotu! -dodał Kelly.

W ciągu kolejnych godzin Mark Kelly i pilot promu Gregory Johnson odbędą kolejne przygotowania przed lotem na pokładzie zmodyfikowanych samolotów Gulfstream, w których dokonają serii przelotów nad Centrum Kosmicznym Kennedy'ego. Tym samym rozpoczyna się okres kwarantanny przedstartowej dla załogi misji STS-134, która już za nieco ponad 3 dni powinna wzbić się w niebo rozpoczynając ostatnią podróż najmłodszego z floty wahadłowców...

Poniżej nagranie ukazujące dzisiejsze przybycie astronautów na pokładzie samolotów T-38 do Centrum kosmicznego Kennedy'ego na Przylądku Canaveral na Florydzie.


Credit: NASA TV / SpaceVidsNet

Komentarze